مریم طایفه سلطانخانی مدیریت زنبور.نت کارشناس پرورش زنبور عسل
Send
زنبور.نت > اخبار > استان‌ها > افزایش رشد جمعیت کلنی‌های زنبور عسل در فارس

افزایش رشد جمعیت کلنی‌های زنبور عسل در فارس

استان فارس حدود ۳۵ درصد افزایش رشد جمعیت کلنی‌های زنبور عسل داشته است.

خرد رئیس سازمان جهاد کشاورزی فارس از برداشت ۳ هزار و ۶۰۰ تن عسل از زنبورستان‌های استان فارس خبر داد و افزود: طبق آمارگیری انجام شده در سال ۹۱ از ۴۰۷ هزار کلنی زنبور عسل نشان داد که در مقایسه با سال ۹۰ حدود ۳۵ درصد افزایش رشد جمعیت کلنی‌های زنبور عسل داشته‌ایم و از این تعداد کلنی میزان بیش از ۳ هزار و ۶۰۰ تن عسل برداشت شده و در مقایسه با سال ۸۹ بیش از ۲۰ درصد و سال ۹۰، ۱۰۰ درصد افزایش تولید نشان می‌دهد.

وی در ادامه سخنان خود گفت: پارسال تولید عسل استان از مرز ۳ هزار و ۶۰۰ تن گذشت و پیش‌بینی می‌شود که امسال با رشد ۱۱ درصدی روبرو شده و به ۴ هزار تن افزایش یابد و پیش‌بینی می‌شود که تا پایان برنامه ۵ ساله پنجم این رقم به ۳/۴ هزار تن برسد.

وی افزود: شهرستان‌های کازرون با ۶۰ هزار کندو و تولیدی معادل ۵۴۰ تن، فیروزآباد با ۵۵ هزار کندو تولید ۵۰۰ تن عسل و جهرم با ۳۵ هزار کندو و تولیدی برابر با ۳۳۰ تن به ترتیب مقام اول تا سوم تولید عسل در استان فارس را به خود اختصاص داده‌اند.

سالانه حدود ۱۰ درصد از عسل تولیدی فارس به کشورهای حوزه خلیج فارس و امارات متحده عربی صادر می‌شود.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی فارس ادامه داد: با توجه به تنوع گیاهی موجود در استان فارس عسل تولیدی از نظر طعم، مزه و مواد معدنی به نوع گیاهی که زنبور تغذیه می‌کند متفاوت است از جمله عسل نارنج، گون، کنار و گیاهان ترکیبی است که مرغوب‌ترین آن عسل گون و کنار و دارای ۳ درصد قند ساکارز است.

خرد بیان کرد: عسل گون در شهرهای سپیدان، اقلید، آباده و عسل کنار در فراشبند، قیروکارزین، فیروزآباد، داراب، لار، لامرد و ممسنی و عسل مرکبات در جهرم، فیروزآباد و داراب و عسل ترکیبی در شیراز، جهرم، فیروزآباد و داراب تولید می‌شود.

این مقام مسئول ادامه داد: برخورداری استان فارس از تنوع آب و هوایی و وجود باغات دیم و منابع طبیعی، آموزش و راهنمایی‌های کارشناسی نقش مهمی در افزایش تعداد کلنی‌های زنبور عسل و در نتیجه تولید عسل بوده است.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی فارس گفت: همچنین با توجه به اقلیم مناسب و تنوع آب و هوایی فارس سالیانه ۵۰ تا ۶۰ هزار کلنی از سایر استان‌ها برای بهره‌مندی از شرایط آب و هوایی در زمستان و تولید عسل کنار به این استان مهاجرت می‌کنند.

خرد مصرف سرانه عسل در کشور را معادل نیم کیلو اعلام کرد و افزود: امکان افزایش این رقم تا دو کیلو که منطبق با استاندارد کشورهای توسعه یافته است نیز وجود دارد.