مریم طایفه سلطانخانی مدیریت زنبور.نت کارشناس پرورش زنبور عسل
Send
زنبور.نت > اخبار > استان‌ها > افزایش ۱۰ درصدی تعداد کلنی در کردستان

افزایش ۱۰ درصدی تعداد کلنی در کردستان

مدیر امور طیور و زنبور عسل سازمان جهاد کشاورزی استان کردستان گفت: در حال حاضر سالانه بیش از هزار تن عسل در استان کردستان تولید می‌شود.

معاونی با اشاره به ظرفیت‌های استان کردستان در راستای تولید عسل در طول سال، اظهار داشت: هزار و ۱۱۸ تن آن حاصل تولید کلنی مدرن و ۲۶ تن آن مربوط به کلنی‌های بومی است.

وی افزود: براساس سرشماری کلنی‌های زنبور عسل در استان در حال حاضر۱۲۷ هزار و ۹۸۶ کندو زنبورعسل که از این تعداد ۱۱۷ هزار و ۱۴۸ کلنی مدرن و ۱۰ هزار و ۸۳۸ کلنی بومی هستند در استان وجود دارد.

مدیر امور طیور و زنبور عسل سازمان جهاد کشاورزی کردستان از رشد ۱۰ درصدی تعداد کندوهای زنبور عسل استان نسبت به سال گذشته خبرداد و بیان کرد: خوشبختانه با توجه به برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته هر سال شاهد افزایش تعداد کلنی‌های زنبور عسل در استان به ویژه کلنی‌های مدرن هستیم.

معاونی یادآور شد: در حال حاضر نیز بر اساس سرشماری سال جاری ۹۱.۵ درصد کلنی‌های زنبورعسل استان مدرن و بقیه کلنی‌های بومی هستند.

بیش از سه هزار زنبوردار در کردستان فعالیت دارند

وی با اشاره به میزان اشتغال ایجاد شده در بخش زنبورداری در استان کردستان ادامه داد: هم اکنون سه هزار و ۳۳۱ نفر در کردستان به زنبورداری اشتغال دارند که از این تعداد تنها ۸۰۰ نفر شغل اصلی آنها زنبورداری است.

مدیر امور طیور و زنبور عسل سازمان جهاد کشاورزی کردستان در پایان با اشاره به رشد ۹ درصدی تولید عسل در استان نسبت به سال گذشته، گفت: کردستان از لحاظ تولید کمی عسل در رتبه ۱۳ کشور قرار دارد ولی از نظر کیفیت جزو استان‌های ممتاز به شمار می‌آید.