مریم طایفه سلطانخانی مدیریت زنبور.نت کارشناس پرورش زنبور عسل
Send
زنبور.نت > اخبار > استان‌ها > افزایش ۱۵% تولید عسل در آذربایجان شرقی

افزایش ۱۵% تولید عسل در آذربایجان شرقی

معاون بهبود تولیدات دامی سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان شرقی گفت: امسال تولید عسل دراین استان با ۱۵ درصد افزایش به ۱۳ هزار و ۴۰۳ تن رسید.

عبدالهی افزود: ۱۲ هزار و ۲۹۲ تن عسل از کندوهای مدرن و یک هزار و ۱۱۱ تن از کندوهای بومی به دست آمده است.

وی تعداد کندوهای شمارش شده در استان را یک میلیون و ۳۱ هزار و ۶۱۰ کندو اعلام کرد و گفت: تعداد کندوهای مدرن ۸۲۵ هزار و ۹۰۶ و بومی ۲۰۵ هزار و ۷۰۴ کلنی است.

عبدالهی با بیان اینکه ۹۲ درصد تولید عسل استان از کندوهای مدرن و هشت درصد از کندوهای بومی به دست آمده است افزود: ۸۰ درصد از کندوهای استان مدرن و ۲۰ درصد بومی است.

معاون بهبود تولیدات دامی سازمان جهاد کشاورزی استان با بیان اینکه شهرستان مراغه با ۱۴۰ هزار و ۲۱ کندوی مدرن و ۷۲ هزار و ۱۳۳ کندوی بومی و با تولید سه هزار و ۳۴۷ تن عسل از نظر تعداد کندو و میزان تولید در بین شهرستان های استان مقام اول را دارد، اعلام کرد: شهرستان مراغه ۷/۲۴ درصد عسل استان را تولید می کند.

عبدالهی بیشترین میانگین تولید عسل از هر کندوی مدرن را مربوط به شهرستان سراب با ۷/۳۳ کیلوگرم و کمترین آن را مربوط به شهرستان میانه با ۴/۴ کیلوگرم اعلام کرد و افزود: بیشترین میانگین تولید عسل از هر کندوی بومی مربوط به شهرستان مراغه با ۶/۷ کیلوگرم و کمترین آن مربوط به خداآفرین بدون برداشت عسل بوده است.