مریم طایفه سلطانخانی مدیریت زنبور.نت کارشناس پرورش زنبور عسل
Send
زنبور.نت > اخبار > استان‌ها > افزایش ۱۵ درصدی عسل خوزستان

افزایش ۱۵ درصدی عسل خوزستان

معاونت بهبود تولیدات دامی سازمان جهاد کشاورزی استان خوزستان گفت: تولید عسل در استان در سال ۹۱ یک هزار و ۲۰ تن بوده که نسبت به سال قبل با ۱۵ درصد رشد همراه است.

شکورزاده شهرستان های دزفول و اندیمشک را دارای بیشترین سهم تولید عسل دراستان خوزستان نام برد و افزود: استان خوزستان درسال گذشته دارای ۱۱۰ هزار فروند کلنی زنبور عسل بود که این میزان امسال ۶ درصد رشد دارد.

وی تعداد زنبورداری درسطح ۲۱ استان کشور را یکهزار و ۷۰۰ فقره عنوان کرد و افزود: درخوزستان شهرستانهای ایذه، باغملک و اندیمشک دارای بیشترین تعداد زنبوردار هستند.

این مقام مسوول زمان مناسب برای نگهداری کلنی‌های زنبور عسل در استان خوزستان را از ابتدای مهر ماه تا اول خرداد ماه عنوان کرد و افزود: در خارج از این فصل به علت وجود گرمای شدید، نگهداری در خوزستان به هیچ وجه توصیه نمی‌شود.

شکورزاده زمان برداشت عسل درخوزستان را در پایان اردیبهشت ماه قبل ازکوچ به مناطق ییلاقی و آخر مهرماه نام برد و گفت : در اوایل خرداد ماه، زنبوردارانی که هنوز کندوهای خود را به مناطق ییلاقی کوچ نداده‌اند می‌توانند به طور میانگین از هر کلنی دو تا سه کیلوگرم عسل اوکانییترس برداشت کنند و بعد کوچ نمایند.

معاونت بهبود تولیدات دامی افزود: جایگاه خوزستان از نظر تعداد زنبورها و تعداد کلنی‌ها درسطح کشور به ترتیب در رتبه بیستم و چهاردهم و از نظر تولید عسل از رتبه بیست و چهارم به رتبه هجدهم کشوری ارتقاء یافته است.