مریم طایفه سلطانخانی مدیریت زنبور.نت کارشناس پرورش زنبور عسل
Send
زنبور.نت > اخبار > استان‌ها > افزایش ۲۰% برداشت عسل در رضوانشهر

افزایش ۲۰% برداشت عسل در رضوانشهر

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان رضوانشهر، گفت: میانگین برداشت ۲۵ کیلوگرم عسل در سال گذشته از هر کندو، امسال به حدود تقریبی ۳۰ کیلوگرم ارتقا یافت که ۲۰ درصد افزایش را نشان می‏‌دهد.

ملاجعفری در جلسه کشاورزی این شهرستان گفت: ۲۵۹ نفر زنبوردار فعال با تعداد ۱۳ هزار و ۸۳ کلنی نسبت به تولید ۳۲۷ تن عسل در این شهرستان مشغول فعالیت هستند.

وی افزود: در سال جاری با توجه به شرایط مناسب جوی در فصل تولید شهد و نیز اقدامات حمایتی بعمل آمده، میانگین برداشت ۲۵ کیلوگرم عسل در سال گذشته از هر کندو به حدود تقریبی ۳۰ کیلوگرم ارتقا یافت که ۲۰ درصد افزایش را نشان می‌‏دهد.

ملاجعفری ادامه داد: تاکنون در راستای حمایت از تولیدکنندگان شهرستان رضوانشهر اقدام به پرداخت تسهیلات بانکی به مبلغ ۴۰۰۰ میلیون ریال شده، همچنین با فراهم کردن تسهیلات بیمه‏ای برای زنبورداران فاقد پوشش بیمه تأمین اجتماعی، ۱۴ نفر زنبورداران این شهرستان به تعداد تقریبی ۸۰۰ کلنی زنبورعسل با همکاری شرکت‏های خدمات بیمه محصولات کشاورزی، بیمه شده و تقاضای ۱۰۰ نفر از زنبورداران فاقد پوشش بیمه‏‌ای در دست اقدام است.

وی با بیان اینکه از دیگر اقدامات سازنده و حمایتی در این بخش، تصریح کرد: صدور مجوزهای اسکان و استقرار مکان‏یابی زنبورداران بومی و ۳۸۰۰ کلنی از زنبورداران مهاجر، صدور دفترچه‏‌های زنبورداری با همکاری اتحادیه زنبورداران استان برای بیش از ۴۵ زنبوردار در سال ۹۱، تعویض همه دفترچه‌‏های زنبورداری، همچنین توزیع نهاده شکر با قیمت مصوب به میزان ۳۰ تن در بین زنبورداران شهرستان بوده است.