مریم طایفه سلطانخانی مدیریت زنبور.نت کارشناس پرورش زنبور عسل
Send
زنبور.نت > اخبار > استان‌ها > افزایش ۲۰ درصدی تولید عسل در فارس

افزایش ۲۰ درصدی تولید عسل در فارس

معاون بهبود تولیدات دامی جهاد کشاورزی فارس گفت: رشد جمعیت کلنی‌های زنبور عسل در مقایسه با پارسال حدود ۳۵ درصد و میزان برداشت حدود ۲۰ درصد افزایش داشته است.

صادقی گفت: براساس آمارهای دریافتی شهرستان های کازرون با ۶۰ هزار کندو و تولیدی معادل ۵۴۰ تن، فیروزآباد با ۵۵ هزار کندو تولید ۵۰۰ تن عسل و جهرم با ۳۵ هزار کندو و تولیدی برابر با ۳۳۰تن به ترتیب مقام اول تا سوم تولید عسل در استان فارس را به خود اختصاص داده اند.

وی افزود: با توجه به تنوع گیاهی موجود در استان فارس عسل بسته به نوع گیاهی که زنبور تغذیه می‌کند از نظر مزه و مواد معدنی متفاوت است از جمله عسل نارنج، گون، کنار و گیاهان ترکیبی است که مرغوب‌ترین آن عسل گون و کنار و دارای ۳ درصد قند ساکارز است.

عسل گون در شهرهای سپیدان، اقلید، آباده و عسل کنار در فراشبند، قیروکارزین، فیروزآباد، داراب، لار، لامرد و ممسنی و عسل مرکبات در جهرم، فیروزآباد و داراب و عسل ترکیبی در شیراز، جهرم، فیروزآباد و داراب تولید می‌شود.

به گفته صادقی: برخورداری استان از تنوع آب و هوایی و وجود باغات دیم و منابع طبیعی، آموزش و راهنمایی های کارشناسی نقش مهمی در افزایش تعداد کلنی های زنبور عسل و در نتیجه تولید عسل بوده است.

همچنین با توجه به اقلیم مناسب و تنوع آب و هوایی فارس سالیانه ۵۰ تا ۶۰ هزار کلونی از سایر استان ها جهت بهره مندی از شرایط آب و هوایی در زمستان و تولید عسل کنار به این استان مهاجرت می‌کنند.

مصرف سرانه عسل در کشورمان نیم کیلو است. سالانه حدود ۱۰ درصد از عسل تولیدی فارس به کشورهای حوزه خلیج فارس و امارات متحده عربی صادر می‌شود .