مریم طایفه سلطانخانی مدیریت زنبور.نت کارشناس پرورش زنبور عسل
Send
زنبور.نت > اخبار > استان‌ها > افزایش ۳۵درصدی تولید عسل در چهارمحال و بختیاری

افزایش ۳۵درصدی تولید عسل در چهارمحال و بختیاری

اقتصاد تولید عسل در چهارمحال و بختیاری ۳۵ درصد در مقایسه با پارسال افزایش یافت

معاون بهبود تولیدات دامی سازمان جهاد کشاورزی چهارمحال و بختیاری گفت : پارسال ۶۵۰ تن عسل در این استان تولید شد که این میزان امسال به هزار تن افزایش یافت.

هیبتیان افزود : وجود هزار و ۴۰۰ گونه گیاهی شناسایی شده از جمله گون، آویشن و مخلصه در چهارمحال وبختیاری، کیفیت عسل تولیدی را افزایش داده است

وی گفت : ۹۵۰ زنبوردار، ۱۲۰ هزار کندوی مدرن زنبور عسل، ۴۱۷ کندوی بومی و صد هزار کندوی مهاجر از استان های خوزستان، فارس، بوشهر، اصفهان، کهگیلویه و بویراحمد و یزد در چهارمحال و بختیاری وجود دارد.

معاون بهبود تولیدات دامی سازمان جهاد کشاورزی چهارمحال و بختیاری گفت : تولید عسل برای بیش از ۲ هزار نفر اشتغال مستقیم و غیر مستقیم ایجاد کرده است.

هیبتیان با اشاره به اینکه هر کندوی عسل در چهارمحال و بختیاری به طور متوسط ۲۰۰ هزار تومان برای زنبوردار درآمد دارد، افزود : عسل تولیدی این استان با بیش از ۲۴ میلیارد تومان درآمدزایی به کشورهای کویت، عراق، پاکستان، ژاپن، چین و استان های خوزستان، فارس، یزد و قم صادر می شود.

وی تنوع پوشش گیاهی مرتعی و دارویی و خشکی آب و هوا در چهارمحال و بختیاری را از مهم ترین عوامل کیفیت بالای عسل تولیدی عنوان کرد و گفت : عسل تولیدی در استان دارای ۱۳ درصد آب و در استان های مرطوب بیش از ۲۰ درصد آب است.

معاون بهبود تولیدات دامی سازمان جهاد کشاورزی چهارمحال و بختیاری افزود : وجود کندوهای زنبور عسل، کیفیت بخشی به گرده افشانی گل ها، افزایش محصولات کشاورزی، ایجاد اشتغال، تولید عسل، موم، بچه کندو، گرده گل، زهر زنبور عسل، کندو سازی، بسته بندی عسل، کارخانه آج موم، حمل و نقل و افزایش درآمد کشاورزان را به همراه داشته است.

عسل پروتئین، ویتامین و املاح روی، مس، سدیم، آهن و منیزیم دارد.

عسل ماده مغذی با ترکیبات آب، گلوکز، ساکاروز، مالتوز و قندهای با ترکیب بالاست.