مریم طایفه سلطانخانی مدیریت زنبور.نت کارشناس پرورش زنبور عسل
Send
زنبور.نت > اخبار > استان‌ها > افزایش ۴۰۰% تولید عسل در ماه‌نشان

افزایش ۴۰۰% تولید عسل در ماه‌نشان

مدیر جهاد کشاورزی ماه‌نشان (یکی از شهرستانهای استان زنجان)، از افزایش ۴۳۸ درصدی تولید عسل در این شهرستان خبر داد.

طیبی با اشاره به خواص عسل، تصریح کرد: عسل یک محصول غذایی مفید و پرارزش است که از قرن‎ها پیش به عنوان عالی‎ترین و مقوی‎ترین غذاهای شناخته شده محسوب می‌شود.

وی با اشاره به میزان تولید این محصول در شهرستان ماه‌نشان ادامه داد: میزان تولید امسال این محصول در شهرستان ماه‌نشان  به ۲۳۷ تن رسید که نسبت به سال پیش تولید این محصول ۴۳۸ درصد افزایش داشته است.

مدیر جهادکشاورزی ماه‌نشان با اشاره به صادرات این محصول به استان‎های هم‌جوار، یادآور شد: ۲۷ درصد مصرف عسل تولید شده داخلی است و بقیه این محصول نیز به استان‎های هم‎جوار، از جمله قم و تهران صادر می‌شود.

طیبی با اشاره به میزان درآمد ریالی این محصول برای تولیدکنندگان، گفت: میزان درآمد ریالی این محصول برای تولیدکنندگان در سال‌جاری به بیش از ۸۷۵.۱۵ میلیارد ریال می‌رسد و بیش از ۳۳۵ نفر از ساکنان این شهرستان نیز در پرورش زنبور عسل فعالیت می‎کنند.

وی با اشاره به تعداد کل کندوهای زنبورعسل در این شهرستان، تصریح کرد: سال پیش تعداد کل کندوهای عسل این شهرستان بالغ بر ۱۶ هزار و ۶۱۹ کلنی بود هم‌چنین وضعیت بیمه‌ کندوهای این شهرستان در سال ۹۱ و ادامه‌ سال ۹۲ بیش از ۴۲۰۰ کلنی است.

مدیر جهاد کشاورزی ماه‌نشان گفت: شهرستان ماه‌نشان به لحاظ داشتن مراتع درجه یک و تنوع آب و هوایی، سالانه ۳۰۰۰ کندوی مهاجر از استان‎های آذربایجان‌غربی، کردستان و شهرستان‎های زنجان، ایجرود و ابهر دارد.

طیبی خاطرنشان کرد: از گیاهان دارویی مرتعی معروف این شهرستان که زنبورهای عسل از شهد و گرده‌ آن برای تولید عسل استفاده می‎کنند، می‎توان به آویشن، کاکوتی، کلزا، گون، گل ختمی، کنگر وحشی، شبدر، خانواد، نعناع و پونه اشاره کرد.