مریم طایفه سلطانخانی مدیریت زنبور.نت کارشناس پرورش زنبور عسل
Send
زنبور.نت > اخبار > استان‌ها > افزایش ۴۶% کندوهای چاراویماق

افزایش ۴۶% کندوهای چاراویماق

سرپرست مدیریت جهاد کشاورزی شهرستان چاراویماق(یکی از شهرستان‌های استان آذربایجان شرقی) گفت: تولید عسل در سال ۹۲ در مقایسه با مدت مشابه پارسال در شهرستان چاراویماق با افزایش ۴۶ درصدی همراه است.

احمدی اظهار کرد: آمارگیری کلنی‌های زنبور عسل در هفته‌ نخست مهرماه امسال هم‌زمان با سراسر کشور در این شهرستان نیز انجام شد.

وی ادامه داد: این سرشماری با همکاری بخش خصوصی و اتحادیه‌ی زنبورداران استان و معاونت بهبود تولیدات دامی جهاد کشاورزی استان انجام شد و پس از آنالیز آماری مشخص شد امسال هم به‌لحاظ شمار کلنی‌های مدرن و هم از لحاظ تولید عسل افزایش قابل ملاحظه‌ای مشاهده می‌شود.

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان چاراویماق افزود: از علل این افزایش می‌توان به تسهیلات ارائه شده از محل طرح توسعه‌ کشاورزی در سال ۹۱ در جهت تبدیل کلنی‌های بومی به کلنی‌های مدرن و تشکیل کلاس‌های ترویجی برای پرورش علمی و اصولی زنبور عسل توسط مدیریت جهاد کشاورزی شهرستان اشاره کرد.

احمدی گفت: بر اساس نتایج حاصله از سرشماری زنبورستان‌های این شهرستان مشاهده می‌شود شمار کلنی‌های زنبور عسل در سال‌جاری در مقایسه با مدت مشابه پارسال به میزان ۴۶ درصد افزوده شده است و از ۱۱هزار و ۷۲۵ کندو به ۱۷هزار و ۱۶۱ کندو رسیده و تولید عسل نیز از ۸۰ به ۱۳۵ تن رسیده است.

سرپرست مدیریت جهاد کشاورزی شهرستان چاراویماق از دیگر علل افزایش تولید عسل در شهرستان را استقبال بخش تحصیلکرده در تاسیس شرکت‌های تعاونی زنبور عسل در شهرستان برشمرد و اظهار امیدواری کرد با ترویج بیشتر و برگزاری کلاس‌های “آموزشی- مهارتی” شاهد رونق بیش از پیش این صنعت در شهرستان باشیم.