مریم طایفه سلطانخانی مدیریت زنبور.نت کارشناس پرورش زنبور عسل
Send
زنبور.نت > اخبار > استان‌ها > افزایش ۷۰۰ تنی تولید عسل در چهارمحال و بختیاری

افزایش ۷۰۰ تنی تولید عسل در چهارمحال و بختیاری

معاون بهبود تولیدات دامی سازمان جهاد کشاورزی چهارمحال و بختیاری گفت: پیش بینی می‌شود، تولید عسل امسال در استان چهار محال و بختیاری بالغ بر یک‌هزار و ۷۰۰ تن باشد که نسبت به سال قبل ۷۰۰ تن افزایش تولید خواهیم داشت.

هیبتیان اظهار کرد: شرایط آب و هوایی، پوشش گیاهی مناسب مرتعی و زراعی، وجود بیش از ۴۶ هزار هکتار باغ در استان، شناسایی  بیش از ۴۰۰ گونه گیاهی دارویی در استان زمینه مناسبی برای پرورش و نگهداری زنبور عسل در استان فراهم کرده است.

وی افزود: در حال حاضر بیش از ۱۷۰ هزار کندوی عسل توسط هزار و ۴۰۰ نفر در استان پرورش داده می‎شود.

هیبتیان ادامه داد: سالانه بیش از ۱۰۰ هزار کندوی مهاجر از استان‌های خوزستان، فارس، اصفهان، بوشهر، بندر عباس و یزد به مدت پنج ماه در استان مستقر می‎شوند و به تولید شهد، موم، گرده و عسل و از همه مهم‎‌تر گرده افشانی کمک می‎کنند.

معاون بهبود تولیدات دامی سازمان جهاد کشاورزی چهارمحال و بختیاری با اشاره به توسعه باغات از ۴۶ هزار هکتار کنونی به ۲۰۰ هزارهکتار پیش بینی شده، گفت: توسعه زنبورداری در استان یکی از ضرورت‌ها است، زیرا به منظور گرده افشانی به ازای هر هکتار باغ، وجود حداقل پنج کندوی زنبور عسل الزامی است.

هیبتیان افزود: پرورش زنبور عسل به عنوان یکی از طرح‌های زود بازده و با حداقل سرمایه گذاری، ۱۵۰ میلیون ریال به ازای هر شغل می‌تواند زمینه اشتغال دانش یافته‌ها و علاقه‌مندان بخش کشاورزی را فراهم کند.

وی خاطرنشان کرد: همچنین در کنار تولیدات زنبور عسل صنایعی از قبیل کندو سازی، بسته بندی عسل، کارخانه‌های تولید عاج موم و ساخت وسایل زنبورداری از جمله چادر، داروسازی و حمل و نقل این محصول از مزایای این شغل است.

هیبتیان خاطرنشان کرد: پیش بینی می‌شود، تولید عسل امسال در استان چهار محال و بختیاری بالغ بر هزار و ۷۰۰ تن باشد که نسبت به سال قبل ۷۰۰ تن افزایش تولید خواهیم داشت.