مریم طایفه سلطانخانی مدیریت زنبور.نت کارشناس پرورش زنبور عسل
Send
زنبور.نت > اخبار > استان‌ها > الزام داشتن مجوز فروشندگان عسل کنار جاده‌ها‌

الزام داشتن مجوز فروشندگان عسل کنار جاده‌ها‌

بیگناه در جلسه انجمن ملی عسل در اتاق بازرگانی اردبیل اظهار داشت: عسل ناسالم و تقلبی صنعت زنبورداری را زیر سوال برده است و متاسفانه اقدامات اساسی نیز برای مبارزه با تولید کنندگان و فروشندگان عسل تقلبی صورت نمی‌گیرد.

وی با بیان اینکه عده‌ای افراد سودجو و منفعت‌طلب که هیچ گونه آشنایی با زنبورداری و تولید عسل ندارند در بعضی از فروشگاه‌‌ها و به خصوص در کنار جاده‌ها در فصل تابستان اقدام به فروش عسل ناسالم و تقلبی به مسافران می‌کنند که این عمل ناپسند فقط محدود به استان اردبیل نیست بلکه این گونه افراد در سطح کشور فعالیت می‌کنند.

این مسئول با انتقاد شدید از عدم نظارت بر فعالیت فروشندگان عسل در کنار جاده‌ها تاکید کرد: برای جلوگیری از فروش و توزیع عسل تقلبی و نیز کنترل و افزایش کیفیت عسل باید فعالیت‌های فروشندگان‌، تولید‌کنندگان و توزیع‌کنندگان عسل به شدت کنترل شود و فروشندگان کنار جاده‌ای نیز مجوز فعالیت بگیرند.

رئیس انجمن ملی زنبورداران و تولید کنندگان عسل ایران با پیشنهاد اینکه باید کارگروه و یا ستادی متشکل از دستگاه‌های اجرایی برای  مبارزه با عسل تقلبی تشکیل شود، افزود : اگر چنین ستادی تشکیل شده و مصوبات آن نیز ضمانت اجرایی داشته باشد، می‌توان از صنعت زنبورداری صیانت کرد.

بیگناه مشکلات عدیده زنبورداران و تولید کنندگان عسل را یاد‌آور شد و ابراز داشت: اگر برای حمایت از صنعت زنبورداری  اقدام اساسی صورت نگیرد روز  به روز شاهد افول این صنعت گرانبها خواهیم بود.

در این جلسه علاوه بر اعضای هیئت رئیسه انجمن، کارشناسان و نمایندگانی  از اداره کل راه و شهرسازی، اداره کل دامپزشکی، اداره کل استاندارد، سازمان صنعت، معدن و تجارت، دانشگاه علوم پزشکی و استانداری اردبیل نیز حضور داشتند که با طرح دیدگاه‌ها و پیشنهادات خود موضوع عسل تقلبی را مورد بررسی قرار دادند.