مریم طایفه سلطانخانی مدیریت زنبور.نت کارشناس پرورش زنبور عسل
Send
زنبور.نت > اخبار > استان‌ها > انتقال بیش از ۱۰۰ هزار کندو به کهکیلویه و بویراحمد

انتقال بیش از ۱۰۰ هزار کندو به کهکیلویه و بویراحمد

بیش از۱۰۰ هزارکندوی عسل از مناطق گرمسیر به مناطق سردسیرکهکیلویه و بویراحمد انتقال یافت.

مناطق سردسیر استان شامل شهرستانهای بویراحمد و دنا و بخشی از ارتفاعات باشت و چرام است که زنبورداران از اواسط بهار و تا اواسط پاییز کندوهای خود را دراین مناطق مستقر می‌کنند.

مدیر امور طیور و زنبورداری سازمان جهاد کشاورزی کهکیلویه و بویراحمد از مهمترین دلایل انتقال کندوها به این مناطق را گرد و غبار و آب و هوای گرم در مناطق گرمسیری و جنوبی بیان کرد و افزود: علاوه بر زنبورداران شهرستان‌های کهکیلویه‌،گچساران و بخش های گرمسیری استان برخی از زنبورداران استان‌های بوشهر‌، هرمزگان‌، خوزستان نیز کندوهای خود را به این مناطق خوش آب و هوا منتقل کردند تا زنبورها از شهد گل‌ها تغذیه کنند‌.

نعمتی با بیان اینکه تابستان پارسال پدیده گرد و غبار موجب از بین رفتن۵۰ درصد زنبورها شد ولی با تلاش زنبورداران مجددا تعداد زیادی کندو احیاء شد گفت: پارسال حدود ۳۵۰ تن عسل در کهکیلویه و بویر احمد تولید شد و این در حالیست که در سالهای گذشته این میزان به حدود ۷۰۰ تن می‌رسید‌.

او از کندوداران خواست که کندوهای خود را بیمه کنند تا در صورت بروز چنین حوادثی خسارت وارده برآورد و به آنها پرداخت شود.

بیش از ۱۵۰کلنی و کندوی عسل درکهیگلویه و بویراحمد وجود دارد. ارزش عسل تولیدی این استان ۱۸ تا ۳۰ هزار تومان به ازای هر کیلوگرم است.

برداشت عسل در کهیگلویه و بویراحمد امسال از اواخر خرداد آغاز می شود و تا پایان مرداد ادامه دارد که بخشی از آن به کشورهای حوزه خلیج فارس صادر می‌شود‌. حدود ۲۵ هزار خانوار در کهیگلویه و بویراحمد به شغل کندوداری مشغولند و از این راه امرار معاش می‌کنند.