مریم طایفه سلطانخانی مدیریت زنبور.نت کارشناس پرورش زنبور عسل
Send
زنبور.نت > اخبار > استان‌ها > انتقال کندوهای خراسان شمالی به جنوب

انتقال کندوهای خراسان شمالی به جنوب

مدیر امور طیور، زنبور عسل و کرم ابریشم سازمان جهاد کشاورزی خراسان شمالی توصیه کرد: زنبورداران این استان، کلنی‌های زنبور عسل خود را به استان‌های جنوبی انتقال دهند.

رضازاده با اشاره به اینکه این استان دارای زمستانی سرد است و دمای هوا طی این مدت به شدت پایین می‌آید، افزود: زنبورداران به منظور جلوگیری از تلفات جمعیت زنبور به علت سرمای هوا، کلنی‌های خود را به استان‌های جنوبی انتقال دهند.

وی ادامه داد: با توجه به اینکه هم‌اکنون درجه دمای هوا در استان‌های جنوبی کشور مناسب است و گل و گیاه در آنجا به مرحله باز شدن رسیده است، زنبورهای عسل می‌توانند امر تخم‌ریزی، تکثیر و تولید عسل را داشته باشند.

رضازاده در پاسخ به اینکه آیا انتقال کلنی‌های زنبور به استان‌های شمالی کشور مشکلی برای زنبورها ایجاد نخواهد کرد گفت: دمای هوا در این منطقه نیز مناسب است و زنبورها می‌توانند در آنجا فعال باشند.

وی اظهار کرد: با توجه به اینکه گل‌های کلزا در اواخر اسفندماه و سایر گل و گیاهان در اوایل اردیبهشت‌ماه و مراتع در اوایل خردادماه در این استان به بار می‌نشینند بنابراین نگه داشتن کلنی‌های زنبور عسل در فصل زمستان و اوایل فصل بهار در این استان مناسب نیست.

این مقام مسئول تعداد کلنی‌های زنبور عسل این استان را ۱۰۳هزار و ۱۱۶کلنی ذکر کرد و ادامه داد: این تعداد نسبت به سال گذشته ۳۰ درصد افزایش یافته است.

وی افزود: امسال ۱۰۹۸ تن عسل در خراسان شمالی تولید شد که نسبت به سال پیش ۳۳ درصد رشد داشته است.