مریم طایفه سلطانخانی مدیریت زنبور.نت کارشناس پرورش زنبور عسل
Send
زنبور.نت > اخبار > استان‌ها > انجام اصلاح‌نژاد زنبورعسل در اردبیل

انجام اصلاح‌نژاد زنبورعسل در اردبیل

معاون بهبود تولیدات دامی سازمان جهاد کشاورزی استان اردبیل گفت: اصلاح‌نژاد جمعیت زنبور عسل استان اردبیل با موفقیت در این استان به پایان رسید تا فرایند تولید و کیفیت محصول به دست آمده ارتقا یابد.

توانا اظهار کرد: با توجه به اینکه استان اردبیل یکی از قطب‌های مهم زنبورداری است و رونق این صنعت برای ۳ هزار نفر اشتغال مستقیم ایجاد کرده تلاش ما بر این است تا با تقویت تولیدات در این عرصه بتوانیم ظرفیت اشتغالزایی را افزایش دهیم.

وی بیان کرد: با توجه به اینکه ملکه زنبور عسل رکن اساسی هر کلنی را تشکیل می‌دهد و تمام خصوصیات تولیدی، اقتصادی و رفتاری زنبور عسل به آن بستگی دارد جهاد کشاوزی اردبیل در حمایت از زنبورداران استان و شمال غرب کشور ایستگاه پرورش و اصلاح‌نژاد زنبور عسل را راه‌اندازی کرده است.

معاون بهبود تولیدات دامی سازمان جهاد کشاورزی استان اردبیل گفت: برای اجرای طرح ملی اصلاح‌نژاد زنبور عسل در جمعیت‌های بسته بیش از ۱۵۰ کندوی زنبور عسل از ۱۳ زنبوردار حرفه‌ای استان بر اساس توزیع جغرافیایی در استان اردبیل خریداری شده تا مورد استفاده قرار گیرد.

توانا تصریح کرد: بعد از ثبت مشخصات کندوها عملیات رکوردگیری از صفات مهم اقتصادی و رفتاری از جمله جمع‌آوری گرده گل، رفتار عمومی، میزان رشد جمعیت و قدرت زنده‌مانی نوزادان، مقاومت در برابر بیماری، میزان عسل آوری، رفتار بهداشتی و بچه‌دهی در دو فصل بهار و پاییز انجام شده است.

وی افزود: با تولید کندوچه‌های جفت‌گیری بیش از ۲۰۰ کلنی به ایستگاه مورد نظر منتقل شده و در این فرایند اصلاح‌نژاد انجام شده و این مرکز که به محل مراجعه زنبورداران تبدیل شده نتایج مثبتی را به همراه داشته است.

معاون بهبود تولیدات دامی جهاد کشاورزی اردبیل تشریح کرد: با اقداماتی که در این ایستگاه انجام دادیم تلاش ما بر این است تا با توزیع ملکه اصلاح شده بین زنبورداران استان در کنار توسعه صنعت زنبورداری، تولید عسل ارگانیک سبلان را ترویج و توسعه داده و با استفاده حداکثری از ظرفیت های ژنتیکی زنبور، تحول حقیقی را شاهد باشیم.

توانا با بیان اینکه بیشترین رشد جمعیت اوایل بهار است، اظهار کرد: در کنار اصلاح‌نژاد زنبورها تلاش ما بر این است تا جمعیت آنها نیز افزایش یافته و تولید استان در این زمینه ارتقا یابد به طوری که می‌توان با یک فرایند جدی توانمندی‌ها و قابلیت‌ها را در این حوزه بیش از گذشته ارتقا داد.