مریم طایفه سلطانخانی مدیریت زنبور.نت کارشناس پرورش زنبور عسل
Send
زنبور.نت > اخبار > استان‌ها > ایران هشتمین تولید کننده عسل جهان است

ایران هشتمین تولید کننده عسل جهان است

مدیر عامل اتحادیه سراسری زنبورداران از تشکیل کنسرسیوم حمایت از صادرات و برندسازی عسل ایران خبر داد و گفت: ایران با پنج میلیون و ۶۱ هزار کندو زنبور عسل هشتمین تولیدکننده عسل است.

رئیسی سرحدی گفت: اتحادیه زنبورداران ملی ایران با هدف جلوگیری از تولید و توزیع عسل خارج از سیستم زنبورداری و سالم سازی، برند سازی کرده و کنسرسیوم تشکیل داده است.

وی  افزود: اتحادیه از تمامی استادان، محققان، سرمایه گذاران و صادرکنندگان درخواست پیوستن به کنسرسیوم را کرده است.

مدیر عامل اتحادیه زنبورداران ایران خاطر نشان کرد: در دو سال گذشته، ایران ۲ هزار تن صادرات عسل داشته است که نسبت به ۴۸ هزار تن میانگین برداشت و سرانه مصرف ۶۱۰ گرم هر فرد، عملکرد خوبی نیست.

رئیسی با بیان اینکه عسل ایران تا کیلویی ۶۰ دلار در کشورهای حوزه خلیج فارس، عربستان و لبنان خرید نقدی می شود، افزود : ایران آمادگی صادرات ۱۵ تا ۱۸ هزار تن عسل را به این کشورها دارد.

مدیرعامل اتحادیه تولیدکنندگان عسل کشور با بیان این که چهارمین دارنده کلنی‌های عسل جهان هستیم؛ افزود: ۵ میلیون و ۶۱ هزار کلنی‌ زنبور عسل در کشور، ۳۰۰ هزار فرصت شغلی ایجاد کرده و ارزش ریالی عسل تولیدی بیش از چهار هزار میلیارد تومان است.

وی گفت : پرورش زنبور عسل به‌صورت سنتی از هزار سال گذشته در ایران وجود داشته و عسل ایران از کیفیت مرغوبی برخوردار بوده است.

رئیسی سرحدی اظهار داشت: در شرایطی که امکان تولید عسل مرغوب و با کیفیت بالا در داخل کشور وجود دارد، واردات چنین کالاهایی که از کیفیت مناسب برخوردار نیستند، کاری ضد قتصادی است.

مدیر عامل اتحادیه زنبورداران ایران همچنین از طرح شناسنامه‌دار کردن عسل‌های تولیدی کشور خبر داد و گفت: با هماهنگی تشکل‌های تولیدی در سراسر کشور تلاش می‌ کنیم عسل‌های مرغوب و کیفی ایران با شناسنامه‌هایی که بر روی ظروف عسل برچسب می شود، در اختیار مصرف‌کننده قرار گیرد.