مریم طایفه سلطانخانی مدیریت زنبور.نت کارشناس پرورش زنبور عسل
Send
زنبور.نت > اخبار > استان‌ها > ایجاد اشتغال برای ۳۰۰۰ نفر در صنعت زنبورداری

ایجاد اشتغال برای ۳۰۰۰ نفر در صنعت زنبورداری

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان اردبیل گفت: صنعت زنبورداری و تولید عسل در استان اردبیل برای بیش از ۳ هزار نفر اشتغال مستقیم ایجاد کرده است.

عبدایمانی اظهار داشت: استان اردبیل از قطب‌های مهم زنبورداری کشور است به طوری که این استان با تولید کیفی و مناسب عسل جزو استان‌های پیشتاز و شاخص کشور در این حوزه به شمار می‌رود.

وی عنوان کرد‌: با توجه به اینکه ملکه زنبور ‌عسل رکن اساسی هر کلنی را تشکیل می‌دهد و تمام خصوصیات تولیدی، اقتصادی و رفتاری زنبور عسل به آن بستگی دارد سازمان جهاد کشاورزی استان اردبیل در مسیر حمایت از زنبورداران استان اردبیل و شمال غرب کشور ایستگاه پرورش و اصلاح نژاد زنبور عسل را در سال گذشته در اردبیل راه‌اندازی کرده است.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان اردبیل ادامه داد: با هدف اجرای طرح ملی اصلاح‌نژاد زنبور ‌عسل در جمعیت‌های بسته تعداد ۱۵۰ کندوی زنبور ‌عسل از ۱۳ زنبوردار حرفه‌ای استان اردبیل بر اساس توزیع جغرافیایی زنبور ‌عسل در استان اردبیل خریداری شده است.

عبد‌ایمانی افزود: بعد از ثبت مشخصات کندوها عملیات رکورد‌گیری از صفات مهم اقتصادی و رفتاری کندوها و زنبورستان‌ها انجام شده است.

این مسئول این صفات را جمع‌آوری گرده گل، نیش‌زنی، میزان رشد جمعیت، قدرت زنده‌مانی نوزادان، مقاومت در برابر بیماری‌ها، میزان عسل‌آوری، رفتار بهداشتی و بچه‌دهی در دو فصل بهار و پاییز عنوان کرد.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان اردبیل تصریح کرد: با تولید کندوچه‌های جفت‌گیری به تعداد ۲۰۰ کلنی به ایستگاه جفت‌گیری منتقل و در نهایت از مجموع عملیات یاد شده تعداد ۱۵۰ ملکه بارور تحت عنوان نسل اول اصلاح شده در استان اردبیل و شمال غرب کشور تولید می‌شود.

عبدایمانی ابراز داشت: محصول تولید شده به ایستگاه پرورش و اصلاح‌نژاد زنبور ‌عسل انتقال داده شده و بعد از تولید جمعیت جدید در کندوهای F1 عملیات رکورد‌گیری پاییزه از کندوها طی مراحل مختلف انجام می‌شود.

وی این مراحل را پیش انتخاب و انتخاب اصلی برای انتخاب کندوهای پایه پدری و مادری و تولید نسل F2 اعلام کرد.