مریم طایفه سلطانخانی مدیریت زنبور.نت کارشناس پرورش زنبور عسل
Send
زنبور.نت > اخبار > استان‌ها > ایجاد سامانه اطلاعات جغرافیایی برای زنبورداران در گیلان

ایجاد سامانه اطلاعات جغرافیایی برای زنبورداران در گیلان

رئیس اداره مبارزه با بیماری‏‌های زنبورعسل گیلان گفت: ۱۱۰ نمونه از زنبورستان‏‌های استان مورد بررسی انگلی قرار گرفتند.

کامران‏‌زاده در جلسه دامپزشکی استان گفت: در سه ماهه ابتدایی سال جاری تعداد ۱۱۰ نفر از زنبورداران شهرهای مختلف استان جهت بررسی آلودگی کندوهای خود به این اداره مراجعه کردند که از نظر بیماری‏‌های نوزما، کنه واروآ و آکاراپیس بررسی آزمایشگاهی بر روی نمونه‏‌های ارسالی صورت پذیرفت.

کامران‏‌زاده افزود: در مراجعات انجام شده، زنبورداران از لحاظ پیشگیری و کنترل بیماری‏‌ها و رعایت نکات بهداشتی توجیه شدند و در موارد وجود آلودگی، اطلاعات لازم در خصوص نحوه استفاده از داروها و مبارزه با آلودگی در اختیار آنها قرار داده شد.

وی همچنین از ایجاد سامانه اطلاعات جغرافیای(GIS) برای زنبورداران خبر داد و خاطرنشان کرد: این سامانه بصورت همزمان و کشوری از برنامه‏‌های در دست اجرای اداره‏‌کل دامپزشکی استان در سال جاری است.

کامران‏‌زاده خاطرنشان کرد: فاز عملیاتی این سامانه با همکاری معاونت بهبود تولیدات دامی استان و نیز آمارگیری از زنبورداران بومی و غیربومی در حال پیگیری است.

وی تصریح کرد: از قابلیت‏‌های این سیستم این است که علاوه بر مختصات جغرافیایی و کد کلیه اطلاعات پرورشی و بهداشتی بصورت آنلاین قابل مشاهده و پیگیری است.