مریم طایفه سلطانخانی مدیریت زنبور.نت کارشناس پرورش زنبور عسل
Send
زنبور.نت > اخبار > استان‌ها > برداشت بیش از ۱۰۰ تن عسل در نکا

برداشت بیش از ۱۰۰ تن عسل در نکا

مدیر جهاد کشاورزی نکا با اشاره به وجود ۱۲ هزار کلنی زنبور عسل در شهرستان، گفت: سالانه ۱۲۰ تن عسل در زنبورستان‌های شهرستان تولید می شود.

سلیمی اظهار کرد:  امسال به دلیل افزایش دما و خشکی هوا، پیش‌بینی می‌شود تولید عسل در این شهرستان کاهش یابد.

وی افزود: ۱۲ هزار کلنی زنبور عسل در شهرستان نکا وجود دارد که  سالانه ۱۲۰ تن عسل از آن برداشت می‌شود.

سلیمی تصریح کرد: عملکرد زنبور عسل بستگی به شرایط محیطی دارد و اگر گرمای هوا موجب کاهش رطوبت شود، بر عملکرد زنبور عسل تاثیر منفی خواهد داشت.

مدیر جهاد کشاورزی نکا گفت: از اواخر اسفند تا اواخر تیرماه زمان جمع‌آوری شهد گیاهان بوده که زنبورداران درسه مرحله کلنی‌های زنبور را به مناطق مختلف جابجا می‌کنند، مرحله نخست در منطقه دشت که زمان قشلاق زنبور عسل است به دلیل بالا بودن دمای هوا در منطقه دشت گل‌دهی در این منطقه زودتر از مناطق دیگر خواهد بود.

به گفته سلیمی، مرحله دوم در میان بند است که زنبور ها در اردیبشهت‌ماه از شهد درختان جنگل استفاده می‌کنند و مرحله سوم نیز در کوهستان که نیمه دوم خرداد ماه شروع می شود و زنبورها از گل‌های کوهستانی استفاده می کنند.

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان نکا گفت: سال گذشته به دلیل سرمای هوا در بهمن ماه موجب کاهش شکوفایی درختان مرکبات در منطقه  دشت شهرستان  بودیم.

وی بیان کرد: در منطقه‌ کوهستانی نیز به دلیل افزایش دما و گرمای هوای امسال، گل‌ها و گیاهان این مناطق زودتر از موعد از بین رفتند و اینها از جمله مواردی است که سبب کاهش تولید عسل در شهرستان خواهد شد.