مریم طایفه سلطانخانی مدیریت زنبور.نت کارشناس پرورش زنبور عسل
Send
زنبور.نت > اخبار > استان‌ها > برداشت بیش از ۲۰۰ تن عسل در زنجان

برداشت بیش از ۲۰۰ تن عسل در زنجان

رئیس جهاد کشاورزی شهرستان زنجان گفت: بیش از ۲۰۷ هزار کیلوگرم عسل در شهرستان زنجان استحصال شده است.

موسوی، اظهار داشت: آمار گیری از کلنی‌های زنبور عسل سال ۹۲ همزمان با سراسر کشور در شهرستان زنجان انجام شده است.

وی به طرح آمارگیری کلنی‌های زنبور عسل در شهرستان زنجان اشاره کرد و افزود: این آمارگیری از ۶ تا ۱۲ مهر انجام شد و نتایج قطعی آن در حال حاضر منتشر شده است.

رئیس جهاد کشاورزی شهرستان زنجان با بیان اینکه در همه مناطق تابعه شهرستان زنجان این آمارگیری صورت گرفته است، یادآور شد: این طرح با مشارکت اتحادیه زنبورداران استان و امور تولیدات دامی شهرستان صورت گرفته و نزدیک به ۳۰ هزار کلنی زنبور عسل در زنجان سرشماری شده است..

وی به نتایج این آمارگیری اشاره کرد و اظهار داشت: مطابق آمار ۲۹ هزار و ۹۴۹ کلنی زنبور عسل در سطح شهرستان زنجان شمارش شده است.

موسوی با بیان اینکه در سطح شهرستان زنجان تعداد ۲۹ هزار و ۴۹۰ کندوی مدرن وجود دارد، افزود: ۴۹۵ کندوی بومی نیز در این آمار سرشماری شده است.

رئیس جهاد کشاورزی شهرستان زنجان همچنین از استحصال ۲۰۷ هزار و ۳۴۸ کیلوگرم عسل در زنجان خبر داد و تاکید کرد: از این مقدار عسل استحصال شده ۲۰۶ هزار و ۴۳۰ کیلوگرم از کندوهای مدرن بوده است.

وی همچنین به استحصال عسل از کندوهای بومی اشاره کرد و اظهار داشت: ۹۱۸ کیلوگرم نیز از کندوهای بومی استحصال شده است.

موسوی عسل را یکی از محصولات مهم تولیدی در شهرستان زنجان عنوان کرد و گفت: شهرستان زنجان از قطب‌های مهم تولید در این بخش است.

رئیس جهاد کشاورزی شهرستان زنجان همچنین به آمار زنبورداران شهرستان اشاره و خاطر نشان کرد: طبق آمار ۵۷۷ نفر زنبور‌دار در این شهرستان فعالیت دارند.

وی با بیان اینکه از این تعداد زنبور‌دار ۱۲۱ نفر شغل اصلی هستند، افزود: این ۱۲۱ نفر فعالینی هستند که شغل اصلی آن‌ها زنبورداری است.

موسوی به دیگر فعالین بخش تولید عسل شهرستان اشاره کرد و اظهار داشت: مابقی تولید کنندگان به عنوان شغل دوم به این فعالیت مشغول هستند.

رئیس جهاد کشاورزی شهرستان زنجان با بیان اینکه تعداد ۹۰ نفر کارگر در زنبورستان‌های زنجان مشغول به کار هستند، افزود: ۴۷ نفر از زنبورداران لیسانس و  بالاتر، ۱۳ نفر فوق دیپلم و ۵۹ نفر دیپلم و بقیه زیر دیپلم هستند.

وی به میانگین تولید عسل برای کندو‌ها را یادآور شد و تاکید کرد: میانگین تولید عسل برای کندو‌های مدرن هفت کیلوگرم و برای کندو‌های بوم دو کیلوگرم بوده است.

موسوی ادامه داد: همچنین تعداد ۲۸۴ نفر از زنبور‌داران دارای بیش از ۳۰ کلنی و بقیه کمتر از ۳۰ کلنی زنبور عسل داشته‌اند.

رئیس جهاد کشاورزی شهرستان زنجان عسل را یک محصول مهم در بخش دام و طیور شهرستان عنوان کرد و گفت: سالانه مقدار عسل خوبی در زنجان تولید می‌شود.

وی با بیان اینکه شهرستان زنجان یکی از تولیدکنندگان موفق عسل استان است، افزود: شهرستان زنجان سالانه عملکرد خوبی در این بخش دارد.

موسوی طرح‌های آمارگیری را طرح‌های خوبی عنوان کرد و اظهار داشت: این طرح‌ها برای داشتن اطلاعات از وضعیت موجود این بخش مناسب است.

رئیس جهاد کشاورزی شهرستان زنجان داشتن اطلاعات را موجب برنامه‌ریزی دقیق دانست و تاکید کرد: برای ترسیم نقشه راه داشتن اطلاعات ضروری است.