مریم طایفه سلطانخانی مدیریت زنبور.نت کارشناس پرورش زنبور عسل
Send
زنبور.نت > اخبار > استان‌ها > برداشت بیش از ۳۰۰۰ تن عسل در سبلان

برداشت بیش از ۳۰۰۰ تن عسل در سبلان

برداشت عسل از دامنه‌های سبلان به عنوان اصلی‌ترین منبع تولید و فرآوری این محصول سحرآمیز با ظرفیتی حدود ۳ هزار و ۳۰۰ تن در حال انجام است.

معاون بهبود تولیدات دامی استان اردبیل در جریان بازدید از تولید عسل در شهرستان اردبیل اظهار داشت: ما بیش از ۱۵۷ هزار کلنی زنبورعسل در استان داریم که از این تعداد سالانه بیش از ۳ هزار تن عسل تولید می‌شود که امسال با یک رشد ۲۰ درصدی این رقم افزون‌تر شده است.

توانا با یادآوری اینکه ۳۰ درصد تولید عسل استان مصرف داخلی دارد، تصریح کرد: ۷۰ درصد مابقی تولیدات این استان به عنوان یک قطب عظیم در تولید عسل به کشورهای همسایه و استان‌های همجوار صادر می‌شود.

وی خاطر نشان کرد: برداشت محصول عسل از دامنه‌های سبلان از اواخر شهریور ماه شروع شده و همچنان ادامه دارد که به نظر می‌رسد امسال با توجه به وضعیت مساعد آب و هوا و رویش گل‌های متنوع در فصل بهار محصول با کیفیت تولید شود.

توانا متوسط تولید عسل در این استان را ۲۱ تا ۲۲ کیلوگرم اعلام کرد و افزود: عسل سبلان که شهرتی جهانی و بین‌المللی دارد از لحاظ خلوص و درصد مرغوبیت در رتبه بالاتری قرار دارد و محصول تولید شده به دلیل رطوبت کم منطقه از غلظت خوبی برخوردار است.

این مسئول به عطر و طعم مناسب عسل سبلان در مقایسه با دیگر محصولات تولید شده اشاره کرد و ادامه داد: عسل تولیدی دامنه سبلان عسل منحصر به فردی است که از طرفداران بسیاری در سطح کشور و جهان برخوردار می‌باشد.

وی اضافه کرد: ما به هر نحوه ممکن از زنبورداران و تولیدکنندگان عسل حمایت می‌کنیم و در تأمین بخشی از شکر مورد نیاز آنها نیز اقدامات لازم را انجام دادیم.

معاون بهبود تولیدات دامی استان اردبیل همچنین از پرداخت تسهیلات از محل طرح‌های توسعه بخش کشاورزی به طرح‌های ارایه شده بخش زنبورداری خبر داد و بیان کرد: در این زمینه تدبیری به کار گرفتیم تا تولید سنتی عسل به مدرن تبدیل شده و یک کیفیت و کمیت مطلوبی را در عمل‌آوری این محصول شاهد باشیم.