مریم طایفه سلطانخانی مدیریت زنبور.نت کارشناس پرورش زنبور عسل
Send
زنبور.نت > اخبار > استان‌ها > برداشت بیش از ۶۵۰ تن عسل در زنجان

برداشت بیش از ۶۵۰ تن عسل در زنجان

شهرستان زنجان با تولید ۲۱۰ تن عسل به عنوان بیشترین تولید کننده عسل این استان است.

معاون بهبود تولیدات دامی استان ضمن اعلام اینکه هر ساله عملیات سر شماری در زنبورستان‌های استان زنجان انجام می‌شود گفت‌: براساس آخرین نتایج حاصل از سرشماری سال ۱۳۹۲ تعداد زنبورستان‌های استان ۲۳۵۱ مورد بوده که در این زنبورستان‌ها زنبورداران به پرورش ۹۴ هزار و ۹۳۵ کلنی زنبور عسل مشغول هستند.

رستمخانی با اشاره به اینکه میزان تولید عسل حاصل از این تعداد کلنی را ۶۵۴ تن است ادامه داد: شهرستان زنجان با تولید ۲۱۰ تن عسل به عنوان بیشترین تولید‌کننده عسل این استان است .

این مقام مسئول یاداور شد:که شرایط آب و هوایی یکی  از عوامل بسیار موثر در میزا‌ن تولید عسل بوده‌، لذا به دلیل شرایط آب و هوایی نامساعد حاکم بر استان میزان تولید عسل  سال ۹۲ نسبت‌ به میزان ان در سال ۹۱ حدود سی درصد کاهش نشان می‌ دهد.

وی ادامه داد‌: نژاد عمده‌ای که در استان استفاده می‌شود نژاد مدا و نژادهای بومی می‌باشد و در سال‌های اخیر نژادهای اصلاح‌شده مثل کارنیولا مورد استفاده قرار گرفته‌اند.

وی خاطر نشان کرد: زنبورداران استان هم دارای تخصص در زمینه ی پرورش زنبور عسل هستند و هم دارای تجربه به طوری که ۱۲۴نفر از زنبورداران استان دارای مدرک تحصیلات فوق دیپلم و بالاتر بوده و مابقی زنبورداران نیز علاوه بر داشتن تجربه در مراکز ترویجی جهاد کشاورزی و فنی حرفه‌ای آموزش‌های لازم را کسب می‌کنند.