مریم طایفه سلطانخانی مدیریت زنبور.نت کارشناس پرورش زنبور عسل
Send
زنبور.نت > اخبار > استان‌ها > برداشت تنها ۳ کیلوگرم عسل از هر کندو در فریدون‌شهر

برداشت تنها ۳ کیلوگرم عسل از هر کندو در فریدون‌شهر

مدیر اداره جهاد کشاورزی شهرستان فریدونشهرگفت:گرمای بی سابقه هوا در سال جاری و آلایندگی ریزگردها موجب شد تولید عسل شهرستان به کمتر از نصف کاهش پیدا کند.

‌کریمی‌ اظهار داشت: این شهرستان به دلیل آب هوای کوهستانی و وجود مراتع و جنگل ها یکی از مراکز عمده تولید عسل استان محسوب می‌شود.

وی با بیان اینکه نزدیک به ۱۷ هزار کلنی زنبور عسل در این شهرستان وجود دارد، افزود: سالانه حدود ۵۰ هزار کلنی از استان‌های چهار محال و بختیاری، فارس و شهرستان‌های مجاور این منطقه در استان اصفهان به فریدون‌شهر منتقل می‌شود.

مدیر اداره جهاد کشاورزی شهرستان فریدونشهر ادامه داد: گرمای بی‌سابقه هوا در کشور و همچنین آلایندگی ریزدگرد‌ها تولید عسل شهرستان را به کمتر از نصف میزان متوسط هر ساله رسانده است.

کریمی با بیان اینکه ظرفیت تولید عسل شهرستان در شرایط مطلوب به ۱۳۰ تا ۱۵۰ تن در سال متغیر است، یادآور شد: هر کندو در‌ شرایط خوب ۱۵ کیلوگرم عسل تولید می‌کند و در شرایط معمولی به طور متوسط هشت کیلوگرم اما با توجه به مشکلات ذکر شده امسال فقط سه کیلوگرم بیشتر از هر کندو این محصول برداشت نشده است.

 اعطای وام زودبازده زنبورداری نباید متوقف می‌شد

وی در ادامه در خصوص توسعه حرفه زنبورداری در فریدونشهر اظهار داشت: در سال ۱۳۸۸ بر اساس قانون حمایت از بنگاه‌های زودبازده تسهیلاتی به زنبورداران شهرستان اعطا شد که موجب رونق چشمگیر برای این شغل تاریخی در شهرستان شد اما این امر مفید فقط همان سال انجام و دیگر ادامه نیافت.

این کارشناس صنعت دامپروری و کشاورزی افزود: در حال حاضر نهادهایی مانند سپاه پاسداران شهرستان نیز در راستای حمایت از مشاغل خانگی اقدام به پرداخت وام های پنج تا ۱۰ میلیون تومانی برای زنبورداران نموده‌اند.

نژاد ملکه‌های زنبور باید اصلاح شود

کریمی با تاکید بر اینکه اصلاح نژاد ملکه زنبور ایرانی یکی از عوامل موثر در افزایش تولید است، افزود: نژاد فعلی زنبورعسل در ایران همان نژاد قفقازی است که در صورت اصلاح ژنتیکی ملکه آن زنبور‌هایی قویتر از لحاظ گردش در مراتع و توانمندتر در تولید عسل را می‌توان بوجود آورد.

وی یادآور شد: در کشور‌های اروپایی که این اصلاح نژاد صورت گرفته است از کندو ها تا هفتاد کیلو گرم عسل  نیز برداشت می‌شود.

فاقد صنایع بسته‌بندی عسل هستیم

مدیر اداره جهاد کشاورزی شهرستان فریدونشهر در ادامه گفت: این شهرستان با توجه به سهم بالای تولید در استان  هنوز در صنایع بسته بندی این کالا پیشرفت نداشته و نیازمند تاسیس کارخانجات بسته‌بندی عسل است.

کریمی افزود :بخش عمده‌ای از عسل معروف خوانسار از فریدون شهر تامین شده اما به دلیل وجود کارگاه‌های بسته‌بندی مناسب در این شهرستان به نام  عسل خوانسار به فروش می رسد.