پایگاه تخصصی زنبور عسل ایران | برداشت 7 کیلوگرم عسل از کندوهای استان مرکزی
امروز: ۱۳۹۹/۰۴/۱۶
مهمترین عناوین
زنبور.نت > اخبار > استان‌ها > برداشت 7 کیلوگرم عسل از کندوهای استان مرکزی

برداشت 7 کیلوگرم عسل از کندوهای استان مرکزی

مدیر امور طیور سازمان جهاد کشاورزی استان مرکزی از تولید بیش از ۶۰۰ هزار کیلوگرم عسل در استان خبر داد.

مجیدآذر اظهار کرد: در استان مرکزی ۹۰ هزار و ۳۱۳ کلنی زنبور عسل وجود دارد و میانگین تولید سالانه عسل در هر کندو ۷ کیلوگرم است.

وی شمار زنبورداران شاغل استان را ۱۳۷۴ نفر برشمرد و افزود: شهرستان‌های شازند و خمین دو قطب اصلی تولید عسل و پرورش زنبور عسل استان مرکزی محسوب می‌شوند.

مجیدآذر درآمد سالانه استان از صادرات عسل را بیش از ۱۲۰ میلیارد ریال عنوان کرد و افزود: زنبور استان مرکزی از گیاهان گون، شبدر، اسپرس، یونجه، آویشن و زول تغذیه می‌کند و منبع اصلی تولید عسل در استان از دو نوع گیاه گون و آویشن است.

مدیر امور طیور سازمان جهاد کشاورزی استان مرکزی اعطای تسهیلات و حمایت دولت از زنبور‌داران و احداث کارخانجات بسته‌بندی در جهت صادرات عسل را از جمله اقدامات برای تأمین نیازهای داخلی و صادرات عسل در استان برشمرد و اضافه کرد: آموزش بهره‌برداران در خصوص رعایت بهداشت و تغذیه و پرورش و مبارزه با بیماری‌ها را از عمده اقدامات انجام شده برای تقویت صنعت زنبورداری و تولید عسل سالم و با کیفیت است.

مدیر امور طیور سازمان جهاد کشاورزی استان مرکزی بیان کرد: اتحادیه زنبورداران استان و تعاونی زنبورداری شهرستان در زمینه فعالیت و حمایت زنبورداران تشکیل شده است.

آذر با اشاره به کوچ سالانه ۱۰ تا ۱۵ هزار کلنی زنبور عسل از نقاط گرمسیر به استان گفت: در صورت افزایش گل و شهد آن، زنبورداران جهت افزایش تولید و بهره‌وری از نقاطی به نقاط دیگر مهاجرت می‌کنند.

وی، عسل را یکی از محصولات فرعی زنبور عسل دانست و خاطرنشان کرد: عمده‌ترین نقش زنبور عسل در گرده‌افشانی و افزایش تولید محصولات باغی است.