مریم طایفه سلطانخانی مدیریت زنبور.نت کارشناس پرورش زنبور عسل
Send
زنبور.نت > اخبار > استان‌ها > برنامه‌ریزی تولید عسل ارگانیک در آذربایجان غربی

برنامه‌ریزی تولید عسل ارگانیک در آذربایجان غربی

معاون امور بهبود دام سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان غربی گفت: طی سال جاری بیش از ۱۸ هزار تن عسل از ۹۵۳ هزار کندوی بومی استان برداشت شده است.

قریشی افزود: این میزان تولید عسل در کشور بی‌سابقه است و آذربایجان غربی از نظر تولید عسل در بین سایر استان‌های کشور در رتبه نخست قرار دارد.

وی با اشاره به اینکه اقدامات پیشگیرانه و رعایت شرایط بهداشتی در زنبورداری‌ مهم است، افزود: مباحث نوینی درباره بیماری‌های زنبور عسل و راه‌های کنترل و پیشگیری از آن برای کاهش خسارت وارده به کندوها، داروهای جدید ضد کنه، نحوه تجویز و همچنین ارگانیک بودن دارو در زمان مصرف به زنبورداران ارائه شده است.

قریشی خاطرنشان کرد: در حال برنامه‌ریزی برای تولید عسل ارگانیک در استان هستیم که هدف از اجرای این طرح، تولید مداوم عسل ارگانیک در استان و بهبود کیفیت محصولات تولید شده با توجه به وجود مراتع غنی و باغات و مزارع در مناطق مختلف استان است.

وی تصریح کرد: شهرستان‌های ارومیه، خوی و پلدشت از فعال‌ترین مراکز تولید و برداشت عسل در استان هستند.

هم اکنون ۱۰ واحد بسته‌بندی عسل در استان در حال فعالیت است که از این واحدها ۵۰۰۰ تن عسل، بسته‌بندی و در اختیار مصرف کننده‌ها قرار گرفته است. ۱۷ طرح بسته بندی نیز در حال بررسی است.

معاون سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان غربی خاطرنشان کرد: مقدمات اولیه برای اجرای پروژه اصلاح و پرورش ملکه با واگذاری ایستگاه پرورش ملکه خوی به تعاونی زنبورداران این شهرستان عملیاتی خواهد شد.

هدف از اجرای این طرح تثبیت صفات مطلوب در توده‌های بومی از جمله مقاوم سازی در برابر بیماری‌ها، زمستان گذرانی مطلوب و آرام بودن است.