مریم طایفه سلطانخانی مدیریت زنبور.نت کارشناس پرورش زنبور عسل
Send
زنبور.نت > اخبار > استان‌ها > برپایی نخستین نمایشگاه عسل در مریوان

برپایی نخستین نمایشگاه عسل در مریوان

نخستین نمایشگاه تخصصی عسل با حضور بیش از ۲۰ نفر از زنبورداران شهرستان مریوان در این شهرستان برگزار شد.

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان مریوان در مراسم افتتاحیه این نمایشگاه اظهار کرد: این نمایشگاه به مدت ۱۰ روز برپا شده و در آن عسل تولیدی زنبورداران این شهرستان به صورت مستقیم و بدون واسطه و دلال عرضه خواهد شد.

هاشمی در ادامه با اشاره به اینکه در این شهرستان ۱۳ هزار کندوی زنبور عسل وجود دارد، تصریح کرد: از این تعداد کندو ۱۰ هزار کندوی آن مدرن و ۳ هزار کندو دیگر آن بومی هستند.

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان مریوان به فعالیت ۳۰۰ زنبوردار در این شهرستان اشاره کرد و گفت: پیش‌بینی می‌شود در سال‌جاری ۸۰ تن عسل از زنبورستان‌های این شهرستان برداشت شود.

هاشمی گفت: عسل مریوان جزو بهترین عسل‌های ایران است که به دلیل تنوع گیاهی منطقه دارای ارزش غذایی بالایی است و این نمایشگاه به منظور معرفی عسل مریوان بر پا شده است.

وی در ادامه هدف از برگزاری این نمایشگاه را معرفی عسل شهرستان مریوان و منطقه، جذب گردشگر و اشتغالزایی عنوان کرد و افزود: زنبورداران شهرستان مریوان دارای اخلاق حرفه‌ای هستند و عسل تولید شده این شهرستان با استانداردهای جهانی مطابقت دارد.

مدیر جهاد کشاورزی مریوان برگزاری دوره‌های تخصصی برای زنبورداران، بیمه کردن ۴ هزار و ۱۰۰ کندو و پرداخت ۱۵ میلیون تومان برای آموزش ۷۵ نفر از زنبورداران را از جمله اقدامات جهاد کشاورزی برای تولید عسل مناسب در این شهرستان عنوان کرد.

هاشمی بیان کرد: تولید ملکه و صادر کردن آن به سایر استان‌ها، میزبان بودن مریوان به عنوان برگزاری کلاس‌های آموزشی تولید ملکه و ارتقای حرفه زنبورداری از جمله دیگر اقدامات انجام شده در این راستا بوده است.

وی در پایان خاطرنشان کرد: در سال‌جاری ۴ هزار و ۱۰۰ کندو زنبور عسل توسط ۹۵ نفر زنبوردار، زنبورستان‌های خود را بیمه کرده‌اند.