مریم طایفه سلطانخانی مدیریت زنبور.نت کارشناس پرورش زنبور عسل
Send
زنبور.نت > اخبار > استان‌ها > برگزاری جشنواره عسل در خراسان شمالی منوط به تامین اعتبار

برگزاری جشنواره عسل در خراسان شمالی منوط به تامین اعتبار

مدیر امور طیور، زنبورعسل و کرم ابریشم سازمان جهاد کشاورزی خراسان شمالی گفت: برگزاری جشنواره عسل در این استان در گرو تامین اعتبار است.

رضازاده با اشاره به تصمیم سازمان جهاد کشاورزی خراسان شمالی برای برگزاری جشنواره عسل در این استان، افزود: با وجود اینکه قرار بود این جشنواره پس از پایان ماه مبارک رمضان برگزار شود اما به دلیل عدم تامین اعتبار، برگزاری این جشنواره در هاله‌ای از ابهام قرار دارد.

وی با بیان این که برگزاری این جشنواره در ماه های گذشته توسط بخش خصوصی پیشنهاد و مورد قبول سازمان جهاد کشاورزی خراسان شمالی قرار گرفت، اظهار داشت: بر اساس برنامه قرار بود اعتبار مورد نیاز برای برگزاری جشنواره عسل در استان از محل اعتبارات تملک دارایی استان تامین شود، اما این موضوع با پایان سال مالی در تیر ماه محقق نشد.

به گفته رضازاده با این اوصاف اصل برگزاری این جشنواره نیز قطعیت ندارد و در صورتی که اعتبار مورد نیاز تامین نشود جشنواره عسل در خراسان شمالی برگزار نخواهد شد.

‌ابهام و عدم قطعیت برگزاری جشنواره عسل در خراسان شمالی در حالی بیان می شود که رییس سازمان جهاد کشاورزی استان پیش از ماه مبارک رمضان از برگزاری این جشنواره پس از اتمام ماه رمضان خبر داده بود.

یاوری در آن زمان برگزاری این جشنواره را به آینده‌ای بسیار نزدیک موکول کرده و گفته بود که جشنواره دو روزه عسل پس از ماه مبارک رمضان در خراسان شمالی برگزار می‌شود.

وی اظهار کرده بود: افزایش تولید و بهره‌وری در زنبورستان‌های این استان در سال زراعی گذشته باعث شد تا تصمیم به برگزاری این جشنواره برای معرفی بیشتر فرصت‌ها و ظرفیت‌های تولید عسل در خراسان شمالی گرفته شود.

خراسان شمالی از استان‌های مهم تولید عسل در کشور به شمار می‌رود به گونه‌ای اگر چه این استان از نظر تولید عسل در کشور در رده بیستم قرار دارد اما در سال زراعی گذشته توانست رتبه چهارم کشوری را به لحاظ بهره‌وری زنبورهای عسل به خود اختصاص دهد.

بنا به اعلام سازمان جهاد کشاورزی خراسان شمالی، سال گذشته با برخی تمهیدات نظیر تولید ملکه‌های اصلاح شده، میزان تولید عسل در استان افزایش یافت و در حالی که در سال ۹۰ در خراسان شمالی، از هر کلنی ۵.۵ کیلوگرم عسل برداشت شده بود، این میزان در سال ۹۱ به هر کلنی ۱۳.۵ کیلوگرم افزایش یافت.

با تکثیر این ملکه‌های اصلاح شده در خراسان شمالی میزان تولید عسل در استان باز هم افزایش می‌یابد به گونه‌ای که در حال حاضر پنجمین زنبورستان تولید ملکه زنبورعسل کشور در شهرستان راز و جرگلان آماده راه‌اندازی است و ملکه‌های تولید شده در این زنبورستان قابل صدور به دیگر استان‌ها نیز هستند.

گفتنی است، ملکه‌های تولید شده در این زنبورستان از نژاد اصلاح شده آرام(غیرتهاجمی) ایرانی هستند.