مریم طایفه سلطانخانی مدیریت زنبور.نت کارشناس پرورش زنبور عسل
Send
زنبور.نت > اخبار > استان‌ها > بسته‌بندی عسل و مشکل زنبورداران کرمانشاهی

بسته‌بندی عسل و مشکل زنبورداران کرمانشاهی

عسل ماده غذایی با ارزشی است که در درمان امراضی مانند ناراحتی‌های پوستی چون زخمها و سوختگی‌ها و بیماری‌های دستگاه تنفسی و عفونت‌های ناحیه حلق مفید است.

زنبورعسل هم تنها حشره‌ای است که نر و ماده بودن پایه‌های گیاهی را تشخیص می‌دهد و از این نظر نقش موثری در گرده‌‌افشانی باغات و زمین‌های زراعی دارد و به گفته کارشناسان میزان تولیدات را دو تا ۱۰ برابر افزایش می‌دهد.

سرانه مصرف عسل در کشور به ازای هر نفر حدود ۶۰۰ گرم است که این میزان در کرمانشاه ۷۰۰ گرم است.

شرایط اقلیمی خاص‌، کوهستانی بودن منطقه و برخورداری از مراتع خوب و متنوع، عسل تولیدی استان کرمانشاه را دارای کیفیت و طعم منحصر به فردی کرده است‌.

معاون بهبود تولیدات دامی سازمان جهاد کشاورزی استان کرمانشاه تعداد زنبورداران استان را حدود هزار و ۶۵۰ نفراعلام می‌کند و می‌گوید‌: هم اکنون حدود ۱۵۶ هزار کندوی زنبورعسل در سطح استان وجود دارد‌.

بهرام خانی می‌افزاید‌: از این تعداد ۱۴۸ هزار کندوی مدرن و هشت هزار کندو بومی است‌.

او با بیان اینکه کرمانشاه رتبه پنجم کشور در تولید عسل را دارد می‌‌گوید‌: پارسال حدود هزار و ۶۱۰تن عسل دراستان تولید شده است که امسال این میزان به بیش از ۲ هزارتن رسید‌.

بیشتر زنبورداران کرمانشاهی ساکن شهرستان صحنه هستند به گونه‌ای که ۵۵ درصد از عسل کرمانشاه در این شهرستان تولید می‌شود و سالانه هم بیش از هزار تن عسل مرغوب از مجموع ۷۰ هزار کلنی فعال در این شهرستان تولید و عرضه می‌شود.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی کرمانشاه می‌گوید‌: حدود هزار تن از عسل تولیدی کرمانشاه درداخل استان مصرف می شود و مابقی آن به دیگر استان‌ها صادر می‌شود که امسال برای اولین بار مقداری عسل از کرمانشاه به خارج از کشورهم صادر شد.

‌منصوری می افزاید هم اکنون عسل کرمانشاه از جایگاه ویژه ای در کشور برخوردار است و این موضوع سبب افزایش تقاضای این محصول در بازار شده است‌. او یکی از دلایل موفقیت سرمایه گذاری درتولید عسل درکرمانشاه را همین افزایش تقاضا می‌داند‌.

در استان کرمانشاه هم اکنون چند واحد کندو سازی فعال است و چند مجتمع تولید و جدا‌سازی عسل از موم هم وجود دارد که به نظر می رسد با راه اندازی واحد بسته بندی نیز این عسل مرغوب دیگر به شکل بی نام و نشان و فله ای راهی بازار نشود.

معاون بهبود تولیدات دامی سازمان جهاد کشاورزی استان کرمانشاه می‌گوید : یک واحد بسته‌بندی عسل از چند سال پیش در استان احداث شد که بعد از چند سال به صورت نیمه کاره رها شد که تلاش می کنیم در آینده نزدیک آن را راه‌‌اندازی کنیم‌.

طاهریان یکی از زنبورداران شهرستان صحنه است که می‌گوید: در صورتی که واحد بسته بندی در استان راه اندازی شود ما می‌توانیم این ماده ارزشمند را به شکل نام و نشان دار و با سود آوری مناسب به خارج از کشور هم صادر کنیم .

درکشورهای مطرح تولید کننده عسل دردنیا هم علاوه بربسته‌بندی این ماده دست کم ۱۵۰ فرآورده غذایی ازجمله شکلات عسل، عسل کریستاله، کیک عسل، ماست عسل، شیرعسل، گرده عسل، ژله عسل و سالاد میوه از آن تولید می‌شود.

به نظر می رسد با سرمایه‌گذاری در این صنعت از جمله ایجاد کارگاه بسته‌بندی عسل و صنایع تبدیلی، کارگاه ساخت کندوهای پلیمری، واردات ملکه های اصلاح شده، ایجاد اماکن تجاری و بازارچه‌های فروش علاوه بر صرفه اقتصادی موجبات اشتغال‌زایی هر چه بیشتر هم در استان فراهم می‌شود‌.