مریم طایفه سلطانخانی مدیریت زنبور.نت کارشناس پرورش زنبور عسل
Send
زنبور.نت > اخبار > استان‌ها > بوشهر و تولید عسل کنار

بوشهر و تولید عسل کنار

معاون بهبود تولیدات دامی سازمان جهاد کشاورزی استان بوشهر گفت: این استان با داشتن حدود ۵۰هزار هکتار جنگل طبیعی درخت کنار (سدر) است که فصل شکوفه دهی این درختان زمینه مناسبی برای زنبورداری و تولید عسل است.

‌قطبی افزود: استان بوشهر از شهریور امسال تاکنون به صورت بی‌سابقه پذیرای بیش از ۵۰۰ زنبوردار بومی و مهاجر با بیش از ۱۲۰هزار کندو از استان‌های مختلف برای تولید عسل در فصل شکوفه‌دهی درختان کنار بوده است که همه آنها توانستند از این منابع خدادادی استفاده کرده و عسل با کیفیت بالا تولید کنند.

وی اضافه کرد: این زنبورداران که بیشتراز استان‌های اصفهان، فارس، چهارمحال و بختیاری و کهگیلویه و بویراحمد هستند در اواخر شهریور پس از شکوفه‌دهی درخت کنار به همراه زنبورداران بومی وارد استان شده و توانستند بیش از ۳۰۰تن عسل تولید کنند.

قطبی اظهار کرد: بجز مقداری از این عسل که در داخل استان توزیع می‌شود مابقی آن به استان‌‌های همجوار و بزرگ کشور و کشورهای حاشیه خلیج فارس صادر می‌شود.

وی یادآور شد: عسلی که بوسیله زنبورها از شکوفه‌های درخت کنار تولید می‌شود و مختص مناطق جنوبی و گرم کشور است، رس (‌در اصطلاح محلی و شکرک) نمی‌کند و به دلیل خواص دارویی و عطر، طعم، کیفیت و بازار پسندی زیاد در سال‌های اخیر بخوبی شناخته شده و متقاضیان زیادی در داخل و خارج از کشور بویژه کشورهای حوزه خلیج فارس پیدا کرده است.

قطبی بیان کرد: علاوه بر عسل تولید شده بوسیله زنبورها از شکوفه درخت کنار که جایگاه خاصی در کشور دارد هرساله در داخل استان بوشهر در اواخر اردیبهشت عسل بهاره (عسل قنقال) تولید می‌شود که از نظر مقدار، عطر و طعم از عسل شکوفه کنار پایین تر بوده ولی از لحاظ خواص دارویی جایگاه خوبی دارد.

وی گفت: با وجود پراکندگی زنبورداران در کل نقاط استان بوشهر ولی بیشترین تراکم در مناطق کوهستانی و دشت شهرستان‌های دشتستان، تنگستان، جم و دشتی وجود دارد.