پایگاه تخصصی زنبور عسل ایران | بیمه بودن تنها 10% از زنبورداران همدان
امروز: ۱۳۹۹/۰۹/۰۷
مهمترین عناوین
زنبور.نت > اخبار > استان‌ها > بیمه بودن تنها 10% از زنبورداران همدان

بیمه بودن تنها 10% از زنبورداران همدان

معاون بهبود تولیدات دامی سازمان جهاد کشاورزی استان همدان گفت: پیش بینی می‌شود سال آینده دو هزار تن عسل از کلنی‌های استان برداشت شود.

نظرپور با بیان اینکه امسال هزار و ۸۰۰ تن عسل از کل کلنی‌های استان برداشت شد، تصریح کرد: با توجه به اینکه یک ماه از سرشماری کلنی‌ها می‌گذرد، اما تاکنون تنها اطلاعات کلنی‌های سه شهرستان بهار، اسدآباد و فامنین در اختیار ما قرار داده شده و مابقی نیز در هفته آینده اعلام خواهد شد.

وی عنوان کرد: در سرشماری‌ها مشخص شد شهرستان اسدآباد با ۲۲۲ زنبوردار هشت هزار و ۴۵۶ کلنی، شهرستان بهار با ۱۴۴ زنبوردار چهار هزار و ۶۳۲ کلنی و شهرستان فامنین با ۲۷ زنبوردار دو هزار و ۷۹۶ کلنی کندو دارد.

نظرپور اظهار کرد: حمایت از زنبورداران، پرداخت تسهیلات در قالب نقدینگی و سرمایه در گردش مورد نیاز زنبورداران و حمایت از طریق بیمه کلنی‌ها از جمله راهکارهای سازمان برای افزایش میزان برداشت عسل توسط زنبورداران استان است.

وی اعلام کرد: تنها ۱۰ درصد از زنبورداران استان کلنی‌های خود را بیمه کرده‌اند که برای افزایش این میزان پیشنهاد می‌شود صندوق سهم بیشتری را به شکل یارانه برای بیمه کلنی‌ها تقبل کند.

معاون بهبود تولیدات دامی سازمان جهاد کشاورزی استان همدان همچنین گفت: با توجه به اینکه در حال حاضر کندوها در فصل استراحت و آماده زمستان‌گذرانی هستند و تعدادی از آنها نیز به مناطق گرمسیر کوچ داده شده‌اند، بنابراین زنبورداران به کندوها سر نمی‌زنند و بدین ترتیب بیماری خاصی نیز مشاهده نمی‌شود.