مریم طایفه سلطانخانی مدیریت زنبور.نت کارشناس پرورش زنبور عسل
Send
زنبور.نت > اخبار > استان‌ها > بیمه کندوهای زنبورداران آذربایجان‌شرقی تا ۱۵ آبان‌ماه

بیمه کندوهای زنبورداران آذربایجان‌شرقی تا ۱۵ آبان‌ماه

معاون بهبود تولیدات دامی سازمان جهاد کشاورزی استان آذربایجان شرقی، گفت: زنبورداران تا ۱۵ آبان‌ماه فرصت دارند کندوهای خود را بیمه کنند.

منطقه آذربایجان‌شرقی، به نقل از روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی استان، عبدالهی با بیان اینکه پرورش ‌دهندگان زنبورعسل برای جلوگیری از خسارات احتمالی باید برای بیمه کندوها اقدام کنند، افزود: بیمه کندوها تنها در مواقع فعالیت زنبورهای عسل که امکان بازکردن درب کندو جهت بررسی جمعیت آن و سلامتی کلونی فراهم باشد، انجام می‌شود.

وی با بیان اینکه استان آذربایجان‌شرقی جزو مناطق سردسیر کشور است، ادامه داد: به همین علت از سوی گروه خدمات بیمه‌ای استان، مهلت بیمه کندوها تا تاریخ پانزدهم آبان‌ماه جاری اعلام شده است.

مهندس عبدالهی با اشاره به اینکه صندوق بیمه کشاورزی به‌ منظور تنوع در ارائه خدمات، جهت پوشش بیمه‌ای محصول زنبورعسل حوادث حین حمل و نقل و جابه جایی کوچ، بارندگی سیل‌آسا، خشکسالی، سرما و گرمای ناگهانی، حمله وحوش، سمپاشی، آتش‌سوزی غیرعمد به هنگام استقرارکندوها(زمان فعالیت کندو)، سیل، زلزله، طوفان و صاعقه را مشمول طرح دانسته است، افزود: همچنین آفات و بیماری‌های لوک آمریکایی و اروپایی، نوزما، بیماری ویروسی فلجی، کنه واروا، کنه آکاراپیس و کنه کلارا مشمول پرداخت بیمه هستند.

وی با بیان اینکه صندوق بیمه کشاورزی، کندوها را در برابر بیماری فروپاشی کلنی‌های زنبورعسل(ccd) بیمه می‌کند، افزود: زنبوردارانی که همزمان کندوهای خود را دربرابر حوادث وبیماری بیمه کنند می‌توانند از این مورد نیز بهره‌مند شوند.

معاون بهبود تولیدات دامی سازمان جهاد کشاورزی استان با اشاره به اینکه پرورش زنبورعسل، در کنار دارا بودن ارزش اقتصادی بالای محصول تولیدی، از ریسک تولید بالایی نیز برخوردار است، گفت: تاکنون بر اساس آمارهای موجود تا پایان شهریورماه سال‌جاری بیش از ۱۴۵ هزار و ۱۸۹ کندوی مدرن زنبورعسل که شامل ۲۴ درصد مجموع کندوهای مدرن استان است تحت پوشش بیمه قرار گرفته‌اند که این رقم نسبت به سال قبل ۴۰ درصد افزایش داشته است.

مهندس عبدالهی توجه به برنامه‌های در دست اجرا جهت توسعه این صنعت سود‌آور در استان، گفت: با توجه بر امکانات موجود و تنوع اقلیمی لازم برای رشد و توسعه زنبورداری در روند سیاستهای سازمان برای دستیابی به توسعه پایدار در بخش کشاورزی، تمهیدات لازم برای افزایش پوشش بیمه‌ای بخش تولیدعسل دربالاترین حد ممکن، مرحله اجرایی را طی می‌کند.

وی همچنین با اشاره به اهمیت آموزش زنبورداران جهت بالابردن راندمان تولید و درآمد تولیدکنندگان، افزود: کاهش ریسک در کنار آموزشهای لازم فنون به روز تولید توسط کارشناسان، اقدامات لازم برای افزایش پوشش بیمه، تدوین قوانین تولید و الزام آنان به توسعه بیمه را بدیهی می‌سازد.

مهندس عبدالهی همچنین اظهار امیدواری کرد: با ترویج اهمیت و نقش بیمه به عنوان چتر حمایتی از زنبورداران، انتظار می‌رود در سال آتی‌، با افزایش اعتبار مالی صندوق بیمه محصولات کشاورزی، بیمه کندوهای زنبور عسل به بیش از ۵۰ درصد کل کندوهای استان افزایش یابد.

وی همچنین گفت: آذربایجان شرقی با تولید ۸۰۰۰ تن عسل رتبه دوم کشوری را از آن خود ساخته و یکی از قطب‌های مهم زنبورداری کشور محسوب می‌شود.