مریم طایفه سلطانخانی مدیریت زنبور.نت کارشناس پرورش زنبور عسل
Send
زنبور.نت > اخبار > استان‌ها > تأثیر گرده‌افشانی زنبورعسل در افزایش تولید محصول باغات

تأثیر گرده‌افشانی زنبورعسل در افزایش تولید محصول باغات

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان جیرفت گفت: زنبورعسل مهم‌ترین حشره گرده‌افشانی شناخته شده است و حضور کندوی زنبورعسل در باغات، محصول تولیدی آن را گاهی تا پنج برابر افزایش می‌دهد.

سیفی با بیان اینکه ارزش اقتصادی گرده‌افشانی زنبورعسل را در دنیا ۲۵ تا ۱۰۰ برابر ارزش تولید عسل می‌دانند، اظهار داشت: عدم آگاهی از نقش واقعی زنبورعسل تمام توجهات را به سوی تولیدات آن یعنی عسل، موم و… معطوف داشته است.

وی افزود: نقش زنبورعسل در ارتباط با حفظ فلور گیاهی، محیط زیست، جنگل‌ها و افزایش محصولات کشاورزی به مراتب بیشتر است، به طوری‌ که در اکثر کشورها نگهداری زنبورعسل در درجه اول به منظور گرد‌ افشانی و افزایش محصولات زراعی و باغی و تولید فرآورده‌هایی چون عسل، موم و … در درجه دوم اهمیت قرار دارد.

سیفی با بیان اینکه زنبورعسل مهم‌ترین حشره گرده‌افشانی شناخته شده است، بیان کرد: فقط درصد کمی از کشاورزان و باغداران به اهمیت واقعی زنبورعسل در گرده‌افشانی واقف هستند، اما در دیگر کشورها باغداران سالانه میلیون‌ها ریال بابت اجاره کندوهای زنبورعسل به زنبورداران پرداخت می‌کنند تا کندوهای خود را برای عمل گرده‌افشانی درختان میوه در باغات یا نزدیک مزارع آنها قرار دهند.

وی عنوان کرد: اما در کشور ما کشاورزان و باغداران به تصور اینکه زنبورعسل به درختان خسارت وارد می‌کنند مانع از استقرار کندوهای آنها در اطراف مزارع و باغ‌ها می‌شوند در حالی که یک هکتار باغ سیب یا گلابی که داخل یا نزدیک آن کندوی زنبورعسل وجود نداشته باشد، محصولی معادل هشت تن تولید می‌کند در صورتی که با استقرار چند کندو در داخل یا کنار باغ محصول تولیدی تا ۴۰ تن می‌رسد.