مریم طایفه سلطانخانی مدیریت زنبور.نت کارشناس پرورش زنبور عسل
Send
زنبور.نت > اخبار > استان‌ها > تامین ۳۰ درصد عسل مورد نیاز کشور در خوی

تامین ۳۰ درصد عسل مورد نیاز کشور در خوی

مدیر امور طیور سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان غربی از تولید بالغ بر ۹ هزار تن عسل در خوی به عنوان قطب تولید عسل در ایران طی سالجاری خبر داد.

بستانچی با اشاره به آغازجمع آوری عسل در آذربایجان غربی، افزود: در این راستا شهرستان خوی با توجه به دارا بودن مناطق طبیعی بسیار زیبا و بکر قطب تولید عسل کشور بوده که امسال ۹ هزار تن از کندوهای این شهرستان عسل برداشت می شود.

وی با بیان اینکه هم اکنون ۷۹۵هزار و ۸۵۳ کندوی زنبور عسل در آذربایجان غربی وجود داشته که از این تعداد ۷۰۵ هزار کندوی مدرن و مابقی نیز بومی هستند، اظهار داشت: در خوی نیز ۲۹۷ هزار کندوی زنبور عسل فعال بوده که از این تعداد ۲۸۱ هزار کندو مدرن و بقیه کندوی بومی هستند.

بستانچی ادامه داد: بر اساس آمارهای شهرستان ۷۰ درصد این کندوها در طبیعت خوی و بقیه در طبیعت ایلاقی استان ها و شهرستان‌های همجوار از جمله استان زنجان، کردستان و شهرهای چالدران، سلماس و پیرانشهر استقرار یافته اند.

مدیر امور طیور سازمان جهادکشاورزی آذربایجان غربی با بیان اینکه بر اساس پیش‌بینی‌های انجام شده امسال بالغ بر ۱۴ هزار تن عسل در  سطح استان معادل ۳۰ درصد عسل کشور تولید می شود، یادآور شد: سرانه تولید عسل در استان ۲۳ کیلو بوده که ۵ هزار زنبوردار به طور مستقیم در این امر فعالیت دارند.

وی اظهار داشت: به سبب وجود تنوع و تراکم گل و گیاه در طبیعت این شهرستان امسال پیش بینی می شود از زنبورستان های خوی بیش از ۹ هزار تن عسل برداشت شود که نسبت به سال قبل ۷ درصد بیشتر است.

وی تصریح کرد: در شهرستان خوی بیش از ۲۵۰۰ نفر در صنعت زنبورداری فعال هستند.

بستانچی با اشاره به اینکه ۴۰ درصد کندوهای آذربایجان غربی و بیش از ۸ درصد از کندوهای کشور در زنبورستانهای خوی جای گرفته، تاکید کرد: ۱۸ درصد عسل تولید شده در کشور از زنبورستان های خوی به دست می آید و این شهرستان در زمینه تولید عسل رتبه نخست را در کشور به خود اختصاص داده است.

شهرستان خوی در آذربایجان غربی با داشتن مناطق طبیعی بسیار زیبا و بکر از دیرباز قطب تولید عسل کشور است.