مریم طایفه سلطانخانی مدیریت زنبور.نت کارشناس پرورش زنبور عسل
Send
زنبور.نت > اخبار > استان‌ها > تدریس رشته زنبورداری در مازندران

تدریس رشته زنبورداری در مازندران

رئیس مرکز آموزش علمی کاربردی شهید حسن‌پور بابلسر گفت: برای نخستین بار در مازندران رشته پرورش زنبور عسل تدریس می‌شود.

صباغی اظهار داشت: این مرکز آموزشی در سال ۱۳۶۲ با هدف اولیه آموزش بهره‌برداری در بخش کشاورزی تاسیس شد.

رئیس مرکز آموزش علمی کاربردی شهید حسن‌پور بابلسر افزود: این دانشگاه در سال ۷۶ در رشته پرورش زنبور عسل در مقطع کاردانی دانشجو پذیرفت و با ایجاد آموزشگاه‌ها و کارگاه‌ها به پرورش زنبور عسل پرداخت.

صباغی خاطر نشان کرد: این دانشگاه از لحاظ سازمانی از یک طرف وابسته به مجتمع آموزشی جهاد کشاورزی مازندران و از سوی دیگر وابسته به دانشگاه علمی کاربردی است.

وی با اشاره به اینکه بابلسر تنها شهری است که پرورش زنبور عسل تدریس می‌شود عنوان کرد: برای پرورش زنبور عسل مناطق جنگلی، پرگل و گیاه و کوهستانی لازم است که مازندران به دلیل شرایط خوب آب و هوایی مکان مناسبی برای پرورش زنبور عسل است.

این مسئول با اشاره به اینکه رشته زنبورداری از جمله رشته‌هایی است که به سرمایی اندک نیاز دارد گفت: با سرمایه اندک در مدت زمان کوتاه می‌شود درآمد زیادی کسب کرد و علاوه بر آن نیاز به مکان خاصی نداشته بلکه پرورش آن وابسته به عرصه طبیعت بوده و در تمام نقاطی که گل و گیاه باشد این کار انجام می‌شود.

رئیس مرکز آموزش علمی کاربردی شهید حسن‌پور بابلسر افزود: از مزیت زنبور عسل علاوه بر ایجاد درآمد و اشتغالزایی در گردافشانی گیاهان نیز نقش مهمی داشته و منجر به افزایش چند برابر محصول می‌شود.

وی محصول‌های موم، رویال، ژله و بره موم را از فعالیت‌های بخش زنبورداری دانست.

صباغی اذعان داشت: برای پرورش ملکه از روش مختلف استفاده شده و معمولا دانشجویان ما روش ساختن سلول‌های مصنوعی ملکه را در این مرکز یاد گرفته و در کارگاه‌ها نسبت به ساختن سلول‌های مصنوعی ملکه اقدام می‌کنند و با روشی خاص در داخل کندو می‌گذارند که منتهی به تولید ملکه می‌شود.

رئیس مرکز آموزش علمی کاربردی شهید حسن‌پور بابلسر متذکر شد: برای گسترش این رشته نیاز به کمک و همکاری آموزش و پرورش داشته تا زمینه مناسب را برای آموزش دانش‌آموزان کار و دانش فراهم کنیم.