مریم طایفه سلطانخانی مدیریت زنبور.نت کارشناس پرورش زنبور عسل
Send
زنبور.نت > اخبار > استان‌ها > ترس از اعلام میزان واقعی تولید عسل

ترس از اعلام میزان واقعی تولید عسل

زنبورداران اسفراین بیشتر از آن چه که آمارهای روی کاغذ نشان می‌دهد، عسل تولید می‌کنند و به جرأت می‌توانم بگویم تنها، رقم ۱۰ درصد عسل تولیدی اسفراین روی کاغذ نوشته می‌شود.

رئیس هیئت مدیره شرکت تعاونی ملکه اسفراین با گفتن این جمله، درد دلش را آغاز می‌کند و می‌گوید: زنبورداران واهمه دارند که تناژ دقیق محصول تولیدی خود را به مسئولان اعلام کنند چرا که تصور می‌کنند علت تولید بالای عسل در منطقه مصرف شکر است اما واقعیت چیز دیگری است و شرایط منطقه به گونه ای است که عسل خوبی در اسفراین تولید می‌شود.

مهدوی می‌افزاید: ۱۵ سال است که سابقه فعالیت در صنعت زنبورداری دارم اما از زنبورداران حمایت نمی‌شود.

وی تصریح می‌کند: ما از جهاد کشاورزی انتظار داریم خدمات ویژه‌ای به زنبورداران ارائه دهد تا موانع موجود از سر راه این قشر برداشته شود.

وی یادآور می‌شود: سال ۸۸ به علت بروز بیماری در بین زنبورها ۹ میلیارد ریال خسارت به زنبورداران منطقه وارد شد.وی خاطر نشان می کند: این شرکت تعاونی ۲۰۰ عضو با ۱۳ هزار کلنی زنبور عسل دارد اما سرمایه ای ندارد که فعال باشد و زمانی که نمی توانیم از زنبورداران حمایت مالی کنیم چگونه می توانیم ادعای انجام کار برای آن ها را بکنیم.

نبود بازار فروش، مهم ترین مشکل

وی ادامه می‌دهد: مهم‌ترین مشکل زنبورداران، فراهم نبودن شرایط مناسب برای فروش عسل است و به همین دلیل آن‌ها محصول خود را با پایین‌ترین قیمت به واسطه‌ها می‌فروشند و جز ضرر چیزی عاید زنبورداران نمی‌شود.

وی خاطر نشان می‌کند: به خاطر ضرر مالی زنبورداران در سال ۸۸ نامه ای به مسئولان نوشتیم تا آن‌ها پیگیری لازم را برای برطرف کردن مشکل انجام دهند اما دریغ از توجه چرا که آن‌ها حتی یک بار هم مراجعه نکردند که بدانند چه مشکلی داریم.

وی ادامه می دهد: اداره جهاد کشاورزی اسفراین از دامداران و کشاورزان حمایت می کند اما زنبورداران را فراموش کرده است.وی خاطر نشان می‌کند: اسفراین در نیمه شرقی کشور بیشترین تولید عسل را دارد اما زنبورداران هم چنان در مشکلات مختلف غرق هستند.

از حمایت خبری نیست

جباریان مدیرعامل یکی از شرکت های غیر دولتی زنبورداران اسفراین است، می‌گوید: سالانه بیش از ۴۰۰ تا ۵۰۰ تن عسل از زنبورداران این شهرستان خریداری می‌کنیم و به شکل بسته‌بندی و فله‌ای می‌فروشیم.

وی می‌افزاید: در حال حاضر چون شرکت تعاونی زنبورداران شهرستان غیر فعال است، زنبورداران برای فروش محصولات خود به این شرکت مراجعه می‌کنند.

وی با بیان این که از حمایت مسئولان خبری نیست، تصریح می‌کند: باید شرایط حمایت از زنبورداران فراهم شود تا صنعت زنبورداری در این شهرستان رونق یابد.

یک وعده

در همین حال، مدیر جهاد کشاورزی اسفراین می‌گوید: ۴۳ هزار و ۳۵۳ کلنی زنبور عسل با ۵۵۰ بهره بردار در این شهرستان وجود دارد.

ضرغامی می‌افزاید: طی ۹ ماه امسال ۶۹۷ هزار و ۶۵ کیلوگرم عسل در اسفراین تولید شد که نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۳۰ درصد افزایش یافت.

وی دلایل افزایش تولید عسل در اسفراین را افزایش نزولات آسمانی و افزایش گیاهان شهدزا ذکر می‌کند.

وی درباره حمایت از زنبورداران اظهار می‌دارد: پیش‌بینی اعتبار و انجام اقدامات لازم درباره معرفی زنبورداران برای استفاده از تسهیلات توسعه بخش کشاورزی از جمله اقداماتی است که سال جاری انجام خواهد شد.