پایگاه تخصصی زنبور عسل ایران | تشکیل صندوق حمایت از تولید زنبور عسل در کشور
امروز: ۱۳۹۹/۱۱/۰۳
مهمترین عناوین
زنبور.نت > اخبار > استان‌ها > تشکیل صندوق حمایت از تولید زنبور عسل در کشور

تشکیل صندوق حمایت از تولید زنبور عسل در کشور

مدیرکل دفتر امور طیور و زنبورعسل وزارت جهادکشاورزی، گفت: طبق برنامه‌ریزی‌های انجام شده ۲۵ درصد سهم این صندوق مربوط به صنایع جانبی است که تاکنون سرمایه خود را به صندوق پرداخت نکرده‌اند.

ترکاشوند در مراسم افتتاحیه پنجاهمین صندوق حمایت از توسعه بخش کشاورزی افزود: بیش از ۶۱ هزار زنبوردار در کشور وجود دارند که در اقصی نقاط کشور پراکنده هستند.

وی تصریح کرد: با توجه به خلاء بخش اعتباری صنعت زنبورداری کشور، ایجاد چنین صندوقی احساس می‌شد که یکی از مطالبات به حق زنبورداران برای حمایت مالی از صنعت زنبورداری بود.

ترکاشوند با اشاره به تشکیل صندوق حمایت از توسعه زنبورداری، میزان مشارکت بخش دولتی را ۴۸ درصد و میزان مشارکت بخش خصوصی را ۵۲ درصد عنوان کرد.

مدیرکل دفتر امور طیور و زنبورعسل وزارت جهادکشاورزی اظهار داشت: در حال حاضر بیش از ۸۰ درصد فعالان این بخش عضو صندوق حمایت از صنعت زنبورداری کشور هستند ودر آینده نزدیک بقیه هم عضو این صندوق خواهند شد.

وی خاطر نشان کرد: صندوق حمایت از زنبور عسل در کشور تشکیل شده که سهم خراسان‌رضوی با سرمایه ۹۰۰ میلیارد ریال معادل سه درصد کل سرمایه صندوق در کشور است.

این مقام مسئول یادآور شد: ۳۶درصد سهام این صندوق سهم تعاونی‌های تولید و ۶۴درصد نیز سهم آورده یارانه دولتی است.

ترکاشوند افزود: تعاونی‌های تولید با عضویت در این صندوق معادل سه برابر سرمایه آورده را به مالکیت خود در می‌آورند و پنج برابر نیز از سرمایه خود بهره می‌برند.

وی با اشاره به استقبال استان‌ها از تشکیل صندوق حمایت از زنبورداری گفت: استان خراسان‌رضوی باید بیشتر از سایر استان‌های کشور در این حوزه وارد شود تا سهم بیشتری از یارانه دولتی را در صنعت پرورش زنبور جذب کند.

مدیرکل دفتر امور طیور و زنبورعسل وزارت جهادکشاورزی گفت: سه درصد کل سرمایه صندوق حمایت از زنبورعسل در کشور به خراسان‌رضوی تعلق دارد.

وی با اشاره به اینکه اعتبار اولیه برای آغاز کار این صندوق در حدود ۷۰ میلیارد ریال بود، گفت: با این حال سرمایه اولیه آغاز به کار این صندوق هم اکنون در حدود ۳۵ میلیارد ریال است.

این مقام مسئول با اشاره به نقش صنایع جانبی در این صندوق گفت: براساس برنامه‌ریزی‌های انجام شده، ۲۵ درصد سهم این صندوق مربوط به صنایع جانبی است که تاکنون سرمایه خود را به صندوق پرداخت نکرده‌اند.

مدیرکل دفتر امور طیور و زنبورعسل وزارت جهادکشاورزی اظهار امیدواری کرد: با را‌ه‌اندازی صندوق حمایت از توسعه زنبورداری بسیاری از مشکلات این صنف که قبلا از کمبود اعتبار گلایه داشتند برطرف شود.