مریم طایفه سلطانخانی مدیریت زنبور.نت کارشناس پرورش زنبور عسل
Send
زنبور.نت > اخبار > استان‌ها > تهدیدی مرگبار برای زنبوران عسل انگلستان

تهدیدی مرگبار برای زنبوران عسل انگلستان

زنبورهای سرخ آسیایی ممکن است به تهدیدی مرگبار برای زنبورهای عسل در انگلیس تبدیل شوند.

کارشناسان از آن بیم دارند که گونه خاصی از زنبورهای سرخ آسیایی که نیش آنها تاکنون به مرگ شش نفر در فرانسه منجر شده است، اکنون در راه انگلیس هستند. این گونه از زنبورهای سرخ، زنبورهای عسل را می‌خورند و آنها را فوراً می‌توان از روی پاهای زرد رنگشان شناخت. این زنبورها به همراه محموله‌های ارسالی از چین وارد اروپا شده و بلافاصله در سراسر فرانسه پخش شدند. این حشره‌ها همچنین زنبورهای عسل فرانسه را که هم اینک نیز جمعیت آنها رو به کاهش است، نیست و نابود کرده‌اند.

شمار زیادی از این زنبورهای سرخ بر فراز کندوها چرخ زده و به زنبورهای عسل در حین پرواز حمله می‌کنند. تنها شمار اندکی از این زنبورهای سرخ برای از بین بردن سی هزار زنبور عسل در مدت چند ساعت کافی است.

تیم لووت از اتحادیه زنبورداران انگلیس می‌گوید: “این زنبورهای سرخ مقابل کندوها پرسه زده و زنبورهای کارگر را هنگام بازگشت به کندو از بین می‌برند. این حشره، زنبور عسل را هنگام افتادن روی زمین فلج می‌کند و سپس آن را به لانه خود می‌برد تا به عنوان غذا به لاروهایش بدهد”.

طبق اعلام اتحادیه زنبورداران انگلیس، زنبورهای سرخ آسیایی که به “وِسپا ولوتینا” شهرت دارند، زنبوران عسل را شکار کرده و همچنین از میوه و گل‌ها تغذیه می‌کنند. آنها می‌توانند روزانه تا چهل زنبور عسل را با جدا کردن سر و بال‌های آنها از پای در آورند.

گرچه نیش این زنبورهای آسیایی تاکنون شش نفر را در فرانسه کشته است، اما کارشناسان موزه تاریخ طبیعی لندن می‌گویند جای نگرانی وجود ندارد. براد، یکی از کارشناسان این موزه می‌گوید:‌ “نیش این زنبورها با نیش دیگر زنبورهای گاوی تفاوتی ندارد. واکنش آلرژیک شدید به نیش این زنبور نیز با واکنش مشابه به نیش زنبورهای گاوی خود انگلیس، هیچ تفاوتی ندارد”.

تنها یک زنبور سرخ آسیایی قادر است روزانه چهل زنبور عسل را از بین ببرد و تاکنون شش نفر در فرانسه نیز بر اثر نیش این گونه از زنبورهای آسیایی جان باخته‌اند.

زنبورهای سرخ آسیایی هنوز در انگلیس مشاهده نشده اند و فعلاً جای زنبورهای عسل در این کشور امن است. اما طرح‌هایی برای نابودی این زنبورهای سرخ ایجاد شده و کارشناسانی مانند استوارت رابرتس از دانشگاه ریدینگ انگلیس، مراقب این زنبورهای سرخ هستند.