مریم طایفه سلطانخانی مدیریت زنبور.نت کارشناس پرورش زنبور عسل
Send
زنبور.نت > اخبار > استان‌ها > توزیع ۱۰۰ تن شکر بین زنبورداران قزوین

توزیع ۱۰۰ تن شکر بین زنبورداران قزوین

معاون بهبود تولیدات دامی سازمان جهاد کشاورزی استان قزوین گفت: با هماهنگی سازمان صنعت، معدن و تجارت استان قزوین ۱۰۰ تن شکر در بین زنبورداران استان با نرخ دولتی توزیع خواهد شد.

جلوخانی اظهار داشت: توزیع شکر در بین زنبورداران به منظور جلوگیری از کاهش صدمات خشکسالی به کندوهای زنبور عسل، جبران کردن نیازهای غذایی کندو، افزایش جمعیت کندو و تحریک مجدد تخم‌گذاری ملکه در صورت محدود شدن تخم‌ریزی است.

وی ادامه داد: زنبور عسل موجودی ماکروکلیما یعنی ۱۰۰ درصد به محیط و گل‌های گیاهان وابسته است و کوچک‌ترین تغییرات آب و هوایی در زندگی و عملکرد حشره تأثیر می‌گذارد.

جلوخانی به تأثیرات آب و هوایی استان در تولید عسل اشاره کرد و اظهار داشت: تغییرات الگوی اقلیمی در چند سال گذشته و سال جاری در استان که با کاهش نزولات جوی و گاها بروز پدیده گرد و غبار همراه بوده موجب پژمردگی و افسردگی گیاهان شده است.

وی ادامه داد: بروز این عوامل جریان تولید شهد و زمان جمع‌آوری عسل و گرده در طبیعت را خیلی کوتاه و کم می‌کند، به طوری که تولید کلنی‌های زنبور عسل به صورت معنی‌داری کاهش خواهد یافت.

به گفته این مقام مسئول هم‌اکنون در استان قزوین تعداد یک‌هزار و ۸۱۰ زنبوردار با ۸۸ هزار و ۹۶۹ کندو در حال فعالیت بوده و در سال گذشته مقدار ۴۸۶ تن عسل تولید شده است.

وی از همه زنبورداران استان قزوین خواست تا به منظور بهره‌مندی از شکر توزیعی به تعاونی‌های زنبورداری خود مراجعه کنند.