مریم طایفه سلطانخانی مدیریت زنبور.نت کارشناس پرورش زنبور عسل
Send
زنبور.نت > اخبار > استان‌ها > توزیع ۷۰۰۰ ملکه در سمنان

توزیع ۷۰۰۰ ملکه در سمنان

رئیس اداره مبارزه با بیماریهای طیور دامپزشکی استان سمنان از وجود ۳۰ هزار کلنی زنبورعسل در این استان خبر داد.

خالقیان افزود: حدود ۳۰هزار کلنی زنبورعسل در استان وجود دارد که بیشترین آمار موجود مربوط به شهرستان مهدیشهر به میزان ۸۰۰۰ کلنی است که با توجه به شرایط مطلوب آب و هوایی منطقه تولید مناسبی از این کلنی‌ها بدست می‌آید.

رئیس اداره مبارزه با بیماریهای طیور دامپزشکی استان با بیان اینکه سالانه ۲۲۰ تن عسل از زنبورستانهای استان تولید می‌شود، اظهار کرد: تعدادی از زنبورداران این استان در سالیان اخیر به پرورش ملکه مشغول شده‌اند که با توجه به توزیع ۷۰۰۰ ملکه در سال اخیر فعالیت این عده از زنبورداران چشمگیر بوده است.

وی ادامه داد: اخیرا طرح نقطه برداری کلنی‌های زنبورعسل استان در زنبورستانهای استان اجرا شد که با توجه به برداشت نقاط اپیدیمولوژیک کلنی‌های زنبور عسل توسط دستگاه GPS ماهواره‌ای، انتظار می‌رود در آینده نزدیک با بهره‌گیری و راه‌اندازی سامانه GIS پایش و مراقبت بیماریهای زنبورعسل ضمن ردیابی عوامل بیماری‌زا و محموله‌های زنبورعسل به توفیق مطلوبی در کنترل و پیشگیری بیماری‌های زنبور عسل در استان رسید.

رئیس اداره مبارزه با بیماریهای طیور دامپزشکی استان خاطرنشان کرد: در سال گذشته به منظور مقابله با عوارض خشکسالی و جلوگیری از بروز و شیوع بیماریها در جمعیت زنبورستان‌های استان از محل اعتبارات خشکسالی مبلغ ۴۰۰ میلیون ریال توسط این اداره دامپزشکی استان هزینه شد.

وی همچنین گفت: در همین راستا مقدار ۲۴۰۰ عدد داروی “آپی‌سیف” از یکی از شرکت‌های داخلی تهیه و در اختیار زنبورداران استان قرار گرفت.