مریم طایفه سلطانخانی مدیریت زنبور.نت کارشناس پرورش زنبور عسل
Send
زنبور.نت > اخبار > استان‌ها > تولید یک هزار تن عسل با کیفیت در کردستان

تولید یک هزار تن عسل با کیفیت در کردستان

زنبورداران کردستان پارسال یک هزار و ۱۴۴ تن عسل اعلا تولید کردند تا علاوه بر تأمین نیاز بازار، صادرات نیز رونق یابد.

یک هزار و ۱۱۸ تن عسل تولیدی کردستان حاصل کلنی‌های پیشرفته و ۲۶ تن نیز مربوط به کلنی‌های بومی است.

معاونی مدیر امور طیور و زنبورعسل سازمان جهاد کشاورزی کردستان امروز با بیان اینکه عسل این استان جزء باکیفیت‌ترین عسل‌های تولیدی کشور است گفت: تولید عسل در کردستان نسبت به سال ۹۰ ، ۱۰ درصد رشد داشت.

هم اکنون ۱۲۸ هزار کندوی زنبورعسل در کردستان وجود دارد که از این تعداد ۱۱۸هزار کلنی پیشرفته و ۱۰ هزار کلنی بومی هستند.

میانگین تولید عسل در کلنی‌های پیشرفته حدود ۱۱کیلوگرم و در کلنی‌های بومی ۳ کیلوگرم است. تولید بالا، امکان نظارت و بازدید، انجام مدیریت صحیح زنبورستان و حمل‌ونقل آسان از جمله مزایای کلنی‌های پیشرفته است. هم اکنون ۳ هزار و ۳۳۱ نفر در کردستان به زنبورداری اشتغال دارند.

۳۵۴ نفر در استان وام زنبورداری با اعتبار ۴ میلیارد و ۲۰۰ میلیون تومان دریافت کرده‌اند که امسال با آغاز کار این تعداد افراد، شاهد تولید بیشتر عسل در این استان خواهیم بود.

عسل طبیعی کردستان بجز مصارف خوراکی، برای درمان بسیاری از بیماری‌ها نیز بکار می‌رود. درمان زخم‌ها، سوختگی‌ها و تب خال، رفع تب، درمان سرماخوردگی و آنفلوانزا، تقویت اعصاب و رفع هر نوع سوءتغذیه و درمان ترشی معده از خواص درمانی عسل طبیعی کردستان است.

این عسل مشتریان فراوانی نه تنها در کشور بلکه در کشورهای حاشیه خلیج‌فارس، عراق و کشورهای اروپایی دارد. رونق صادرات، ارائه دوره‌های آموزشی و ترویجی و توسعه کلنی‌های پیشرفته در چند سال گذشته موجب توسعه زنبورداری در کردستان شده است و با ادامه این روند هر سال شاهد رونق بیشتر در این بخش هستیم.

معاونی مدیر امور طیور و زنبورعسل سازمان جهاد کشاورزی کردستان با بیان اینکه بیش از ۱۳۰ تن عسل با ارزش ۱۸ میلیارد ریال پارسال از کردستان به خارج از کشور صادر شد گفت: با توجه به افزایش تولید امسال پیش‌بینی می‌شود صادرات عسل کردستان رشد۱۰ درصدی داشته باشد.