مریم طایفه سلطانخانی مدیریت زنبور.نت کارشناس پرورش زنبور عسل
Send
زنبور.نت > اخبار > استان‌ها > تولید بیش از هزار تن عسل در لرستان

تولید بیش از هزار تن عسل در لرستان

بیش از هزار تن عسل امسال در استان لرستان تولید شدکه به نسبت پارسال۵۰ تن نسبت افزایش یافته است.


امسال از ۱۸۲ هزار کلنی زنبور عسل موجود در لرستان هزار و ۲۵۰ تن عسل برداشت شد که این میزان عسل برداشت شده در مقایسه با پارسال ۵۰ تن افزایش یافته است.

سپهوند معاون بهبود تولید دامی سازمان جهاد کشاورزی لرستان با بیان اینکه میزان تولید عسل امسال در لرستان به ازای هر کلنی کندو ۹ کیلوگرم است گفته میانگین برداشت عسل در سال گذشته به ازای هر کندو ۶ و نیم کیلوگرم بود.

عمده زنبورداران لرستان در شهرستان‎های خرم‎آباد و بروجرد فعالیت دارند. لرستان با تولید شش ونیم درصد عسل کل کشور در بین استانهای تولید کننده عسل در رتبه دهم جای دارد. طی سالهای ۸۸ و ۸۹ تولید عسل لرستان به کمترین مقدار خود رسید.

ورود ریزگردها و پدیده گرد و غبار عمده ترین مشکل تولید عسل در سالهای اخیر بوده بطوریکه طی یک سال۷۰ میلیارد ریال به تولید‌کنندگان لرستان خسارت وارد شد.

سپهوند با بیان اینکه تاکنون محموله‌های فراوانی از عسل لرستان به کشورهای همجوار از جمله امارات و ترکیه صادر شده اما به علت بسته‌بندی نامناسب، عسل صادر در بازارهای هدف پذیرفته نشده است گفته هم اکنون یکی از موانع اصلی صادرات این محصول بسته بندی ناصحیح عسل برای صادرات است.

عسل با کیفیت لرستان بصورت فله به عنوان سوغات به استان‎های کشور صادر می‎شود.

وی گفت: نیاز است که بخش خصوص یک واحد بسته بندی و برندسازی عسل در لرستان راه‌اندازی کند تا تولیدات عسل لرستان و استانهای غربی و جنوبی کشور با کیفیت در بسته‌بندی‌های مناسب به بازارهای جهانی عرضه شود.

به گفته سپهوند عسل کشور چین ازنظرکیفیت نسبت به عسل لرستان درپایین ترین حد قراردارد اما به علت بسته بندی و برندسازی مناسب دربازارهای کشورهای عربی متقاضی بیشتری دارد.

دراستان لرستان هزار و ۵۰۰ نفر به طور مستقیم در بخش زنبورداری فعالیت دارند. برداشت عسل استان دراواخر بهارانجام می شود وبرداشت این محصول در مناطق جنوبی استان تا پایان آبان ماه ادامه دارد.