مریم طایفه سلطانخانی مدیریت زنبور.نت کارشناس پرورش زنبور عسل
Send
زنبور.نت > اخبار > استان‌ها > تولید بیش از ۱۰۰۰ تن عسل در خوزستان

تولید بیش از ۱۰۰۰ تن عسل در خوزستان

معاون بهبود تولیدات دامی سازمان جهاد کشاورزی خوزستان پیش بینی کرد تولید عسل در استان امسال با بیش از ۱۵ درصد افزایش از مرز یک هزار تن فرا‌تر رود.

مشکور‌زاده میزان تولید عسل در استان طی سال گذشته را ۹۰۲ تن اعلام کرد و اظهار داشت: در سال جاری پیش بینی می‌شود تولید عسل به یک هزار و ۵۰ تن برسد.

وی تصریح کرد: همه ساله در استان خوزستان طی سه مرحله برداشت عسل از کندوهای پرورشی به عمل می‌آید که این سه مرحله شامل برداشت بهاره در هفته اول خرداد ماه، برداشت تابستانه در مرداد ماه و برداشت پاییزه در اواخر مهر ماه است.

این مسئول در سازمان جهاد کشاورزی خوزستان میزان استحصال عسل بهاره و تابستانه را در استان خوزستان افزون بر ۷۷۰ تن ذکر کرد و گفت: در استان یک هزار و ۷۰۰ نفر زنبور دار با بیش از ۱۱۵ هزار کلنی پرورش زنبور عسل به تولید این محصول مغذی اشتغال دارند.

مشکور‌زاده به دلایل افزایش پیش بینی شده عسل اشاره کرد و افزود: افزایش تعداد کندوهای پرورش زنبور عسل، بهبود مدیریت در پرورش و اهتمام زنبورداران خوزستان به فراگیری آموزش‌های علم روز زنبورداری دنیا از جمله دلایل افزایش تولید عسل است.

وی به باغداران توصیه کرد به منظور بهره‌مندی از سود پرورش زنبور عسل و افزایش تولید محصولات باغی به دلیل گرده افشانی مطلوب‌تر به پرورش زنبور عسل در باغات خود مبادرت ورزند.

معاون بهبود تولیدات دامی سازمان جهاد کشاورزی خوزستان یادآور شد: استان خوزستان از روند مطلوبی در صنعت پرورش زنبور عسل برخوردار است و به غیر از سال ۱۳۸۹ که به دلیل خشکسالی شاهد افت تولید در کندوهای زنبور عسل استان بودیم، همه ساله تولید عسل در استان روند افزایشی داشته است.