مریم طایفه سلطانخانی مدیریت زنبور.نت کارشناس پرورش زنبور عسل
Send
زنبور.نت > اخبار > استان‌ها > تولید بیش از ۲۰۰ هزار کیلو گرم عسل در نهاوند

تولید بیش از ۲۰۰ هزار کیلو گرم عسل در نهاوند

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان نهاوند از تولید سالانه بیش از ۲۵۰ هزار کیلوگرم عسل مرغوب در نهاوند خبر داد.

ظفری اظهار کرد: شهرستان نهاوند به علت وجود منابع خدادادی جزء شهرستان‌های برتر غرب کشور برای پرورش زنبور با هدف تولید عسل مرغوب و ایجاد اشتغال پایدار در این بخش است.

وی با اشاره به فعالیت بیش از ۳۰ هزار کندو تولید عسل در نهاوند، از تغذیه زنبورها در مزارع تولید دانه‌های روغنی خبر داد و افزود: وجود این مراکز سبب شده که سالانه بیش از ۲۵۵ تن عسل مرغوب از حدود ۳۰ هزار کندو تولید و علاوه بر مصرف داخل به خارج از استان همدان صادر شود و موجبات ایجاد اشتغال برای ۵۰۰ نفر در این بخش را فراهم کرده است.

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان نهاوند میانگین تولید عسل از هر کندو در کشور را ۱۰ تا ۱۲ کیلوگرم در سال اعلام کرد که این میزان در نهاوند ۱۴ تا ۱۶ کیلوگرم عسل از هر کندو است.

وی گفت: نهاوند دومین شهر برتر در استان از لحاظ میزان تولید عسل و مرغوبیت و سالم بودن محسوب می‌شود.

ظفری به برگزاری دوره‌ها و کلاس‌های آموزشی ویژه زنبورداران نهاوند اشاره و بیان کرد: در سال جاری بیش از ۳۰۰ نفر از زنبورداران در این کلاس‌ها شرکت کردند و با انواع بیماری‌های زنبور و راه‌های مقابله و مبارزه با آن آشنا شدند.

وی به یکی از مشکلات فراروی زنبورداران در نهاوند اشاره کرد و افزود: عدم استقبال زنبورداران برای بیمه کندوهای خود به مشکلی برای آنها تبدیل شده است که در صورت بروز هر حادثه یا مشکل اعم از بیماری یا انواع خسارت‌های دیگر بیمه می‌تواند به عنوان بازوی کمکی و حمایتی آنها وارد عمل شود.

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان نهاوند در ادامه به علاقمندی قشر تحصیل‌کرده و جوان نهاوند به پرورش زنبور عسل اشاره کرد و گفت: جهاد کشاورزی آمادگی دارد تا متقاضیان پرورش زنبور را به روش‌های مختلف یاری کنند.

وی در پایان علت مرغوبیت عسل نهاوند را وجود باغات فراوان کوهستانها، منابع غنی طبیعی، کاشت گل آفتابگردان و گشنیز و انواع گون کوهی و گیاهان دارویی در شهرستان عنوان کرد.