مریم طایفه سلطانخانی مدیریت زنبور.نت کارشناس پرورش زنبور عسل
Send
زنبور.نت > اخبار > استان‌ها > تولید بیش از ۲۵۰ تن عسل در نهاوند

تولید بیش از ۲۵۰ تن عسل در نهاوند

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان نهاوند از تولید ۲۹۵ تن عسل مرغوب توسط زنبورداران این شهرستان خبر داد.

ظفری اظهار داشت: در سالجاری حدود ۲۹۵ تن عسل در شهرستان نهاوند تولید شده که این میزان نسبت به سال گذشته ۴۴ تن افزایش داشته است که علت آن دارا بودن شرایط اقلیمی و پوشش گیاهی مناسب در سطح شهرستان نهاوند در بخش‌های پرورش زنبور عسل، تولید عسل و انواع فرآورده‌های جانبی کندو، موم، بره موم و گرده پیشرو است.

ظفری بابیان اینکه ۱۹۸ نفر در شغل زنبور‌داری در نهاوند مشغول به کار هستند که آمار آنها نسبت به سال گذشته تغییر نداشته است، افزود: شهرستان نهاوند ۲۰ درصد عسل مورد نیاز استان همدان را تأمین می‌کند.

وی گفت: در سرشماری سال جاری که مهر‌ماه برگزار شد شهرستان نهاوند با ۳۸ هزار و ۶۹ کندو عسل مدرن و بومی و تولید بالای عسل توانسته یکی از شهرهای مهم تولید عسل در استان همدان باشد.

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان نهاوند عنوان کرد: زنبورعسل نقش بسیار مهمی در گرده‌افشانی دارد که با توجه به سطح گسترده باغات کشاورزی شهرستان نهاوند می‌تواند منجر به افزایش تولیدات باغی شهرستان  شود.

ظفری بروز چند ساله پدیده گرد و غبار و اثر تضعیف کننده بر جمعیت پروازی کندو، بالا بودن قیمت داروهای مصرفی موجود در بازار، وجود عسل‌های غیر کیفی در سطوح بازار و عدم شناخت مصرف‌کنندگان در ارزیابی محصول وکمبود نقدینگی زنبورداران را مهمترین مشکلات این بخش عنوان کرد و گفت: متاسفانه در اثر این مشکلات سالیانه خسارت گسترده‌ای به تولید کنندگان بخش زنبورداری وارد می‌شود.

ظفری افزود: شهرستان نهاوند به دلیل شرایط آب و هوایی مستعد کشت انواع محصولات کشاورزی است و سالانه محصولات متنوعی را تولید می‌کنند که علاوه بر تامین نیاز شهرستان به مرکز استان و دیگر نقاط کشور نیز صادر می‌شود.