پایگاه تخصصی زنبور عسل ایران | تولید بیش از 300 تن عسل در البرز
امروز: ۱۳۹۹/۱۰/۲۷
مهمترین عناوین
زنبور.نت > اخبار > استان‌ها > تولید بیش از 300 تن عسل در البرز

تولید بیش از 300 تن عسل در البرز

معاون تولیدات دامی اداره کل جهاد کشاورزی استان البرز از تولید ۳۵۰ تن عسل توسط زنبوردران استان در برداشت اول خبر داد.

کریمی افزود: نتایج ۹۵ درصد سرشماری کندوهای عسل استان مشخص شده است و طبق جمع بندی اطلاعات زنبورداران استان ۶۴۲ بهره بردار مورد سرشماری قرار گرفتند.

وی ادامه داد: ۶۹ هزار و ۶۹۲ کندو مدرن و ۴۱ کندوی بومی از مجموع اطلاعات جمع آوری شده در استان وجود دارد که از این تعداد در برداشت اول ۳۵۰ تن عسل مرغوب تولید شده است.

کریمی با بیان اینکه زنبورداران هرساله در دو نوبت بهار و انتهای تابستان برداشت عسل دارند، اظهار داشت: پیش‌بینی می‌شود میزان برداشت در نوبت دوم هم به میزان نوبت اول باشد.

معاون تولیدات دامی اداره کل جهاد کشاورزی استان البرز در خصوص بیمه زنبورداران گفت: زنبورداران جدید موظف هستند ابتدا کندوهای خود را بیمه کنند تا دفترچه زنبورداری به عنوان پروانه کسب برای آنها صادر شود.

ظرفیت استان در تولید عسل بیش از تولید است

کریمی با بیان اینکه ظرفیت‌های استان البرز در تولید عسل بیش از تولید فعلی است، تصریح کرد: وجود باغات و دامنه‌های کوه‌های البرز در طالقان، چالوس و توسعه کشت پنبه و یونجه در اشتهارد محل‌های مناسبی برای استقرار زنبورداران بوجود آورده است.

وی گفت: گاهی اوقات زنبورداران مناطق دیگر به دلیل وجود شرایط بسیار مناسب در البرز برای تولید عسل در این مناطق ساکن می‌شوند.

معاون تولیدات دامی اداره کل جهاد کشاورزی استان البرز اظهار داشت: بیشتر هدف این معاونت تمرکز بر روی کیفیت عسل است و استان البرز نسبت به ‌سایر استانهای کشور از تولید عسل مرغوب و با کیفیت برخوردار است.

کریمی در خصوص بیمه کندوهای زنبور عسل گفت: بهره‌بردارن بابت بیمه هر کندوی عسل فقط یک هزار تومان پرداخت می‌کنند و بقیه هزینه‌های بیمه بر عهده جهاد است.