مریم طایفه سلطانخانی مدیریت زنبور.نت کارشناس پرورش زنبور عسل
Send
زنبور.نت > اخبار > استان‌ها > تولید بیش از ۳۰۰ تن عسل در البرز

تولید بیش از ۳۰۰ تن عسل در البرز

معاون تولیدات دامی اداره کل جهاد کشاورزی استان البرز از تولید ۳۵۰ تن عسل توسط زنبوردران استان در برداشت اول خبر داد.

کریمی افزود: نتایج ۹۵ درصد سرشماری کندوهای عسل استان مشخص شده است و طبق جمع بندی اطلاعات زنبورداران استان ۶۴۲ بهره بردار مورد سرشماری قرار گرفتند.

وی ادامه داد: ۶۹ هزار و ۶۹۲ کندو مدرن و ۴۱ کندوی بومی از مجموع اطلاعات جمع آوری شده در استان وجود دارد که از این تعداد در برداشت اول ۳۵۰ تن عسل مرغوب تولید شده است.

کریمی با بیان اینکه زنبورداران هرساله در دو نوبت بهار و انتهای تابستان برداشت عسل دارند، اظهار داشت: پیش‌بینی می‌شود میزان برداشت در نوبت دوم هم به میزان نوبت اول باشد.

معاون تولیدات دامی اداره کل جهاد کشاورزی استان البرز در خصوص بیمه زنبورداران گفت: زنبورداران جدید موظف هستند ابتدا کندوهای خود را بیمه کنند تا دفترچه زنبورداری به عنوان پروانه کسب برای آنها صادر شود.

ظرفیت استان در تولید عسل بیش از تولید است

کریمی با بیان اینکه ظرفیت‌های استان البرز در تولید عسل بیش از تولید فعلی است، تصریح کرد: وجود باغات و دامنه‌های کوه‌های البرز در طالقان، چالوس و توسعه کشت پنبه و یونجه در اشتهارد محل‌های مناسبی برای استقرار زنبورداران بوجود آورده است.

وی گفت: گاهی اوقات زنبورداران مناطق دیگر به دلیل وجود شرایط بسیار مناسب در البرز برای تولید عسل در این مناطق ساکن می‌شوند.

معاون تولیدات دامی اداره کل جهاد کشاورزی استان البرز اظهار داشت: بیشتر هدف این معاونت تمرکز بر روی کیفیت عسل است و استان البرز نسبت به ‌سایر استانهای کشور از تولید عسل مرغوب و با کیفیت برخوردار است.

کریمی در خصوص بیمه کندوهای زنبور عسل گفت: بهره‌بردارن بابت بیمه هر کندوی عسل فقط یک هزار تومان پرداخت می‌کنند و بقیه هزینه‌های بیمه بر عهده جهاد است.