مریم طایفه سلطانخانی مدیریت زنبور.نت کارشناس پرورش زنبور عسل
Send
زنبور.نت > اخبار > استان‌ها > تولید بیش از ۴هزار تن عسل در اردبیل

تولید بیش از ۴هزار تن عسل در اردبیل

برداشت عسل در استان اردبیل در مقایسه با پارسال ۲۰درصد افزایش داشته است.

از تعداد ۱۱۸هزار و۹۰۰ کندوی عسل در استان ۱۱۴ هزار کندوی پیشرفته و ۴هزار و۹۰۰ کندوی بومی وجود دارد.

از هرکندوی بومی در استان ۷ کیلوگرم و از هرکندوی پیشرفته ۱۸ کیلوگرم عسل استحصال می‌شود.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی اردبیل گفت بیش از ۳ هزار نفر در اردبیل در این حرفه فعالیت می‌کنند که از این تعداد ۲ هزار و ۵۰۰ نفر زنبوردار هستند.

ایمانی افزود‌: اردبیل امسال در استحصال عسل از هر کندو با متوسط برداشت ۲۱ کیلوگرم در رتبه اول کشوری قرار گرفت.

دکتر باقری کارشناس گیاهان داروئی گفت این عسل بنا به خاصیت شفا بخشی که دارد دستگاه گوارش را ضد عفونی کرده و باعث التیام زخم معده می‌شود و همچنین در درمان بیماری‌های عصبی‌، قلبی‌، استخوانی‌، کلیوی و رماتیسم بسیار مفید است.

قیمت عسل در اردبیل به تناسب خلوص آن کیلویی ۵ الی ۳۰ هزار تومان است که در صورت خلوص۱۰۰ درصدی قیمت آن تا ۸۰ هزار تومان می‌رسد.

ایجاد تسهیلات و افزایش توان مالی زنبورداران‌، ایجاد ایستگاه‌های پرورش و اصلاح نژاد زنبور عسل، برگزاری دوره های آموزشی کوتاه مدت برای زنبورداران‌، بیمه رایگان زنبورداران‌، ایجاد و راه‌اندازی اتحادیه‌های زنبورداری در استان‌، جلوگیری از تولید شهد و عسل تقلبی در استان‌، تولید عسل ارگانیک با پرورش زنبور‌داران اصلاح شده و مقاوم به بیماریها را از جمله راه‌های توسعه صنعت زنبورداری و تولید و صدور عسل سبلان بیان کرد.

دو نوع عسل پائیزه و بهاره در اردبیل تولید می‌شود که هر کدام از این عسل‌ها به دو دسته عسل‌های بی موم و با موم تقسیم می‌شوند و رنگ آنها از زرد کاهی تا عقیق تیره متغیر است.

رنگ این عسلها به نوع گل‌، کیفیت و شرایط آب و هوایی بستگی دارد.