مریم طایفه سلطانخانی مدیریت زنبور.نت کارشناس پرورش زنبور عسل
Send
زنبور.نت > اخبار > استان‌ها > تولید سالانه بیش از ۱۹۰ تن عسل در سمنان

تولید سالانه بیش از ۱۹۰ تن عسل در سمنان

معاون بهبود تولیدات دامی سازمان جهاد کشاورزی استان سمنان از برداشت ۱۹۱ تن عسل طی یک سال در این استان خبر داد.

شاه حسینی با اشاره به اینکه سالانه ۱۹۱ تن عسل توسط ۴۰۰ زنبوردار در زنبورستان‌های استان سمنان تولید می‌شود، افزود: در شهرستان سمنان ۴۱ زنبوردار، در مهدی‌شهر ۱۳۱ زنبور دار، در دامغان ۹۴ زنبوردار، در شهرستان‌های گرمسار و آرادان ۶۶ زنبوردار، ‌در شهرستان‌های شاهرود و میامی ۶۸ زنبوردار فعالیت دارند.

وی همچنین تعداد کلنی‌های زنبور عسل استان سمنان را ۳۱ هزار و ۸۷۰ کلنی مدرن زنبور ذکر کرد و گفت: بارندگی مناسب و به موقع  و اثرات آن  بر مراتع، حمل و نقل  و استقرار کلنی‌ها در مناطق شهدخیز، مدیریت مطلوب زنبورستان از عوامل تاثیر گذار افزایش میانگین برداشت عسل در زنبورستان ها است.

معاون بهبود تولیدات دامی سازمان جهاد کشاورزی استان سمنان پیش‌بینی کرد: در سال جاری هشت تا ۱۰ کیلو گرم عسل  از هر کلنی برداشت شود.

وی با بیان اینکه زنبورداران استان سمنان در غالب  یک اتحادیه و پنج شرکت تعاونی زنبور‌‌دارای در استان فعالیت دارند افزود: شرکت تعاونی زنبورداران نهاده های مورد نیاز از قبیل موم، کندوی خالی، طبق و دیگر لوازم زنبورداری را تامین می‌کنند.

شاه حسینی اظهار داشت: امسال  آمارگیری کلنی‌های زنبور عسل در استان سمنان هم زمان با سراسر کشور از اول مهر ماه شروع می‌شود و تا ششم همان ماه به اتمام می‌رسد که کلیه اطلاعات مربوط  به امر زنبور‌داری در استان جمع‌آوری خواهد شد.

معاون بهبود تولیدات دامی سازمان جهاد کشاورزی استان سمنان نبود کارخانجات بسته‌بندی عسل و مشکل فروش عسل‌ تولیدی، وجود عسل‌های تقلبی و با کیفیت پائین در بازار، ضعف بنیه مالی تشکل‌های زنبور‌داری استان و عدم نقدینگی‌ مناسب برای خدمت رسانی، مشکلات استقرار کلنی‌ها در مجاورت باغ ها و مزارع، مهاجرت تعدادی زنبوردار از استان‌های مجاور ‌به ‌استان سمنان را از عمده مشکلات  زنبور‌داران این استان برشمرد.

وی از توزیع رایگان داروی ضد انگلی زنبورعسل با نام ژل “آپی سیف” در این استان خبر داد و گفت: ژل “آپی سیف” با هدف پیشگیری، کنترل و حمایت از تولید در صنعت پرورش زنبورعسل از فرودین‌ماه بین زنبورداران توزیع شده است.

شاه حسینی تصریح کرد: این دارو برعلیه دو بیماری انگلی کنه واروا و آکاراپیس مبارزه می‌کند.

معاون بهبود تولیدات دامی سازمان جهاد کشاورزی استان سمنان با بیان اینکه این داروها قبل از فصل کوچ کلنی‌های زنبورعسل با اعتبار ۴۰۰ میلیون ریال خریداری شده است، گفت: این دارو در سطح ۲۷ هزار کلنی زنبورعسل توزیع شد.

وی گفت: اعتبار این دارو از محل اعتبارات دامپزشکی و اعتبارات خشکسالی است.

شاه حسینی با اشاره به برگزاری دوره های آموزشی فعال برای زنبورداران و تاکید بر مشکلات سال های اخیر زنبورداران مانند خشکسالی، بروز سندرم فرار زنبوری و مشکلات اقتصادی، خاطرنشان کرد: زنبورداران با تقویت تشکل‌های غیر دولتی و استفاده از علوم روز و پرورش مدرن زنبور عسل اقدام به تولید فرآوردهای بچه زنبور، بره موم، ژل رویال و پرورش ملکه کنند.

معاون بهبود تولیدات دامی سازمان جهاد کشاورزی استان سمنان با اعلام این خبر افزود: با هدف پیشگیری و کنترل بیماری‌ها و حمایت از تولید در صنعت زنبورداری استان طرح توزیع اقلام داروی استان توسط اداره کل دامپزشکی استان سمنان به صورت رایگان در فروردین‌ماه سال جاری انجام شد.

وی خطاب به زنبورداران، افزود: از آنجا که در سال‌های اخیر صنعت زنبورداری در کشور درگیر مشکلات مختلف ناشی از خشکسالی، مشکلات اقتصادی و بروز سندرم‌های CCD ” فرار زنبوری” می‌باشد لذا به زنبورداران توصیه می‌شود ضمن تقویت تشکل‌های NGO با تغییر رویکرد، استفاده از علوم روز و رو آوردن به پرورش مدرن زنبور عسل اقدام به تولید سایر فرآورده ها مانند بچه زنبور، بره موم، ژل رویال و پرورش ملکه نمایند.

شاه حسینی در پایان با اشاره به اینکه درسال‌های گذشته داروهای دیگری بین زنبورداران توزیع شده است، اظهار داشت: درصورت استفاده مکرر از یک دارو زنبورها به آن مقاوم می‌شوند، پس کارشناسان یک داروی جدید را برای از بین بردن بیماری انگل پیشنهاد کرده‌اند.