مریم طایفه سلطانخانی مدیریت زنبور.نت کارشناس پرورش زنبور عسل
Send
زنبور.نت > اخبار > استان‌ها > تولید سالانه بیش از ۲۵ تن عسل در نهاوند

تولید سالانه بیش از ۲۵ تن عسل در نهاوند

مدیر جهاد کشاورزی نهاوند گفت: ۴۹۰ زنبورداران نهاوندی سالانه ۲۶۰هزار کیلوگرم عسل مرغوب تولیدمی کنند.

ظفری اظهار کرد:شهرستان نهاوند به واسطه وجود سراب‌های جوشان و هزاران هکتار باغ ومزارع ومراتع غنی یکی از شهرستان‌های برتر در زمینه تولید عسل در استان همدان و غرب کشور است که وجود یک کارخانه فرآوری‌کننده عسل در این شهرستان ضروری است.

وی گفت:در حال حاضربیش از ۳۳ هزار کندوی مدرن در شهرستان نهاوند وجود دارد که سال گذشته به صورت میانگین از هر کندو، هشت کیلو عسل تولید شد که این گویای افزایش عسل نسبت به سال‌های قبل است.

مدیرجهادکشاورزی نهاوند بیان کرد: مهمترین دلایل کاهش تولید عسل در سال‌های گذشته، شرایط نامناسب جوی، گرد و غبار، بیماری سی.سی.‌دی و افت جمعیت زنبور بود که با انجام کارهای کارشناسی و با توجه به بارش‌های مناسب پیش‌بینی می‌شود امسال دارای عسل مرغوب‌تر و بیشتری باشیم.

ظفری عنوان کرد: خوشبختانه امسال با توجه به سرشماری و بازدید از کندوها و شرایط مناسب جوی، افت جمعیت زنبور را نداشته‌ایم که این نشان‌دهنده افزایش چند درصدی تولید است.

وی اظهار کرد: در چند سال پیش تولید کننده برتر عسل کشور از شهرستان نهاوند بودکه با تولیدبیشاز ۵۰ تندرسال مقام نخست کشور را به خود اختصاص داد.

مدیر جهاد کشاورزی نهاوند گفت: عسل تولیدی نهاوند به علت وجود هزاران هکتار انواع باغات میوه و کشت گیاهانی مانند کلزا، گشنیز، آفتاب‌گردان و وجود منابع طبیعی بکر و گون کوهی از مرغوبیت بسیار بالایی برخوردار است و بیشتر استان‌ها و شهرها، خواهان عسل نهاوند هستند.

ظفری افزود: مهمترین روستاهای تولید کننده عسل در نهاوند را بخشهای خزل، گیان، برزول و بخش مرکزی هستند که تعداد زنبورداران و تولیدکنندگان عسل نهاوند روز به روز در حال افزایش است که وجود یک کارخانه فرآوری کننده عسل در نهاوند ضروری است.