مریم طایفه سلطانخانی مدیریت زنبور.نت کارشناس پرورش زنبور عسل
Send
زنبور.نت > اخبار > استان‌ها > تولید سالانه ۱۵۰۰ کیلو عسل در زهک

تولید سالانه ۱۵۰۰ کیلو عسل در زهک

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان زهک گفت: امسال بیش از یک و نیم تن عسل از کندوهای شهرستان زهک برداشت شده است.

موسوی اظهار داشت: امسال ۲۵ زنبوردار این شهرستان موفق به برداشت یک و نیم تن عسل از کندوها شده‌اند که این مقدار علاوه بر برطرف کردن نیاز شهرستان، نیاز شهرستان‌های اطراف را نیز مرتفع خواهد کرد.

وی افزود: از هر کندو به طور متوسط ۱۵ کیلو عسل برداشت می‌شود که اگر شرایط مهیا باشد حتی تا برداشت ۳۰ کیلو عسل از یک کندو نیز امکان پذیر است.

وی با اشاره به اینکه هم‌اکنون در شهرستان زهک ۱۷۶ کندو وجود دارد از کشاورزان منطقه خواست تا به کار پرورش زنبور عسل بپردازند زیرا علاوه بر سود حاصل از فروش عسل باعث رونق کشاورزی آن‌ها خواهد شد.

موسوی ادامه داد: از نظر علمی ثابت شده و بر همه روشن است که زنبور با گردافشانی کیفیت و میزان بار درختان میوه را بالا می‌برد.

مدیر جهاد کشاورزی زهک کم خرج بودن و نیاز به سرمایه کم را از عوامل به صرفه‌بودن کار پرورش زنبور عنوان کرد و گفت: این کار برای هر کشاورزی در سطح منطقه به شغل مناسبی تبدیل شده است.

موسوی هم چنین با اشاره به درصد رطوبت پائین عسل این منطقه که در حد ۱۴ درصد بوده و خیلی کم‌تر از رطوبت عسل مناطق کوهستانی که ۵۰ درصد است گفت: عسل از لحاظ دارویی بسیار مفید است و عسل این منطقه در زمره بهترین عسل‌های ایران قرار دارد.