مریم طایفه سلطانخانی مدیریت زنبور.نت کارشناس پرورش زنبور عسل
Send
زنبور.نت > اخبار > استان‌ها > تولید سالانه ۷۰ تن عسل در خراسان جنوبی

تولید سالانه ۷۰ تن عسل در خراسان جنوبی

رئیس سازمان جهاد کشاورزی خراسان جنوبی با بیان اینکه در خراسان جنوبی درختان عناب، زرشک و گیاهان دارویی شامل بهارنارنج و بیدمشک به فراوانی یافت می‌شود، اذعان داشت.

گل‌های این درختان و گیاهان برای جمع‌آوری شهد زنبورها بسیار مهم بوده و بهترین نوع عسل با استفاده از این گل‌ها به وجود می‌آید

هادربادی ادامه داد: در خراسان جنوبی سالانه هفتاد تن عسل به ارزش ۱۸ میلیارد ریال تولید می شود که باید برای افزایش این محصول گرانبها تلاش بیشتری شود.

وی از وجود ۱۰ هزار و ۹۶۶ کلنی در خراسان جنوبی خبر داد و افزود: بیشترین تعداد کلنی‌ها در بیرجند با تعداد ۴ هزار و ۷۵۹ کلنی است.

افزایش ۶۰ درصدی تولید عسل در خراسان جنوبی

هادربادی با بیان اینکه در سال گذشته افزایش در تولید عسل خراسان جنوبی وجود داشته است، تصریح کرد: تولید عسل در سال گذشته نسبت به سال ۹۰ در خراسان جنوبی ۶۰ درصد افزایش را نشان می‌دهد که این امر نشان‌دهنده افزایش علاقمندی افراد به زنبورداری و تولید عسل است.

وی با بیان اینکه در سال گذشته ۷۴ هزار و ۴۲۳ کیلوگرم عسل در خراسان جنوبی تولید شده است، یادآور شد: ارزش ریالی عسل تولید شده به میزان ۱۸ میلیارد و ۶۰۵ میلیون و ۷۵۰ هزار ریال بوده است.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی خراسان جنوبی اضافه کرد: از اوایل خرداد‌ماه تا اواسط شهریور‌ماه هر سال فصل برداشت عسل است.

هادربادی خاطرنشان کرد: تولید عسل در حد مصرف خراسان جنوبی است و در حال حاضر به خارج از استان صادر نمی‌شود.

وی متذکر شد: مشکلات زنبورداران با توجه به خشکسالی‌های پی در پی در خراسان جنوبی و متعاقب آن طوفان، گرد و خاک سبب تولید و عرضه عسل کم کیفیت و غیرطبیعی در بازار شده است.

.