مریم طایفه سلطانخانی مدیریت زنبور.نت کارشناس پرورش زنبور عسل
Send
زنبور.نت > اخبار > استان‌ها > تولید عسل در چهار‌محال ‌و بختیاری ۳۵ درصد افزایش یافت

تولید عسل در چهار‌محال ‌و بختیاری ۳۵ درصد افزایش یافت

معاون بهبود تولیدات دامی اداره‌کل جهاد کشاورزی چهارمحال و بختیاری از افزایش ۳۵ درصدی تولید عسل در این استان خبر داد.

برزو هیبتیان امروز اظهار داشت: از ابتدای سال‌جاری تاکنون افزون بر یک هزار تن عسل در چهارمحال و بختیاری تولید شده که در مقایسه با تولید ۶۵۰ تنی عسل در سال گذشته رشد چشمگیری داشته است

وی با اشاره به کیفیت بالای عسل تولیدی در استان، افزود: وجود یک هزار و ۴۰۰ گونه گیاهی شناسایی شده از جمله گون، آویشن و مخلصه در استان از علل کیفیت بالای عسل در استان است.

هیبتیان با اشاره به خواص غذایی عسل، این ماده غذایی را دارای پروتئین، ویتامین و املاحی همچون روی، مس، سدیم، آهن و منیزیم عنوان کرد و گفت: یکی از نشانه‌های عسل خالص شکرک زدن است که بسته به رطوبت، دمای محیط و نوع عسل میزان شکرک متفاوت است.

معاون تولیدات بهبود دامی اداره‌کل جهاد کشاورزی چهارمحال و بختیاری در ادامه با بیان اینکه در این استان یک هزار و ۲۰۰ نفر زنبوردار به امر زنبورداری مشغول هستند، تصریح کرد: هر ساله حدود یک‌هزار تن عسل از زنبورستان‌های استان استحصال می‌شود.

وی این استان را یکی از استان‌های مستعد پرورش زنبور عسل در کشور دانست و افزود: به دلیل اینکه چهار‌محال و بختیاری استان پایلوت گیاهان دارویی است و از پوشش گیاهی متنوعی برخوردار است بر همین اساس عسل با طعم، ارزش غذایی و دارویی عالی تولید می‌شود.

هیبتیان عرضه عسل‌های تقلبی و مشکلات موجود در پرداخت خسارت به کندوهای بیمه شده را از مشکلات عمده این صنعت خواند و گفت: فقدان تشکل‌های صنفی مرتبط، نبود صنایع بسته‌بندی عسل، فقدان کارگاه آج موم، آزمایشگاه کنترل کیفی عسل از دیگر مشکلات این قشر از زنبورداران استان است.

وی تصریح کرد: شناساندن جایگاه واقعی زنبور عسل در افزایش کمی و کیفی انواع محصولات کشاورزی و حفظ محیط زیست از طریق گرده‌افشانی، توجه به اصلاح‌ نژاد زنبور عسل در راستای افزایش تولید و کاهش هزینه‌های آن از مهم‌ترین اولویت‌های اقدامات این اداره‌کل در راستای گسترش این حرفه است.